pogoda

Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozują, że niebawem do Polski dotrze niż Denise. Ten układ niskiego ciśnienia zwiastuje niezbyt przyjemną, a nawet groźną pogodę. Oto jakiej aury możemy się wkrótce spodziewać na terenie naszego kraju.

Pracownicy IMGW przewidują śnieżyce

Specjaliści od prognoz pogody podali, iż nad Morzem Śródziemnym utworzył się niż Denis. Zdaniem synoptyków ten układ niskiego ciśnienia mocno wpłynie na sytuację pogodową w Europie. Mieszkańcy Starego Kontynentu muszą się przygotować na silne śnieżyce, ulewy, burze i wichury.

Pracownicy IMGW przyznali, iż pod koniec tygodnia niż ma dotrzeć do naszego kraju. Oto szczegóły prognozy synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

We wtorek w Polsce nadal ma być pochmurno. Wyjątkiem ma być jedynie południe kraju, gdzie według IMGW mogą pojawić się przejaśnienia i lokalne rozpogodzenia. Z kolei na północnym wschodzie, wschodzie i samych krańcach południowych, czyli w Karpatach, należy się spodziewać opadów deszczu ze śniegiem i śniegu. „Lokalnie może być to jeszcze marznący deszcz powodujący gołoledź” – zaznaczyła synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska.

Słupki rtęci wskażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza (Śląsk Opolski i na krańce południowo-wschodnie). Z kolei 1 stopień na minusie prognozowany jest dla Suwalszczyzny. Tam też ma być najzimniej.

W nocy będzie pochmurnie. Aczkolwiek lokalnie mogą pojawiać się rozpogodzenia. Temperatury ciągle będą ujemne, od plus 1 stopnia na zachodzie do minus 7 na Suwalszczyźnie.

„Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu, a także opady marznące powodujące gołoledź, mogą się pojawić głównie na południu. Tam też, gdy przestanie padać, może utworzyć się mgła, która będzie ograniczać widzialność do ok. 200 m” – podkreśliła ekspertka IMGW.

Wspomniany niż Denise pojawi się w Polsce w środę po południu. Na szczęście będzie dużo słabszy niż chociażby na zachodzie Europy. Synoptycy IMGW zapowiedzieli, iż w drugiej części nocy ze środy na czwartek w południowo-wschodniej i południowej części kraju spadnie sporo śniegu. Na śnieżycę muszą się przygotować zwłaszcza mieszkańcy Lubelszczyzny, Podkarpacia, Ziemi Świętokrzyskiej, a także Małopolski. Z kolei w czwartek opady śniegu zawitają do województwa łódzkiego i na Śląsk.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: