atak

Niepokojące informacje napłynęły z kilku krajów. Władze tych państw podjęły pilną decyzję w związku z wojną na Ukrainie. Tamtejsze rządy wystosowały niepokojące apele do swoich obywateli.

Apele o opuszczenie Ukrainy

Ambasada i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin wezwały swoich obywateli, którzy wciąż przebywają w Ukrainie do natychmiastowej ewakuacji z kraju ogarniętego wojną. „Ambasada Chin na Ukrainie pomoże w zorganizowaniu ewakuacji. Osoby przebywające w Ukrainie powinny jak najszybciej skontaktować się z ambasadą i zarejestrować swoje dane osobowe. Osoby, które same dobrowolnie ewakuują się i przenoszą, proszone są o zgłoszenie się do placówki dyplomatycznej” – ogłosiło chińskie MSZ.

Tę niepokojącą informację podała także konsul generalna Chin w Belfaście Zhang Meifang.

Dodajmy, iż to już kolejny apel władz Chin do obywateli, którzy nadal pozostają w Ukrainie. Pierwszy raz chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin zwróciło się do Chińczyków z prośbą o ewakuację tuż po wybuchu wojny tj. w marcu 2022.

Warto podkreślić, iż Chiny to nie jedyny kraj, który wystosował tego rodzaju komunikat. Podobny do swoich obywateli skierowały również władze Egiptu. Rządzący zaapelowali w nim o zachowanie najwyższej ostrożności podczas wyjazdu z Ukrainy, a także o unikanie przebywania w obszarach niebezpiecznych.

„Ambasada wezwała obywateli Egiptu do zachowania najwyższej ostrożności podczas wyjazdu i nieprzebywania lub przejeżdżania przez obszary niebezpieczne, lub w ich pobliżu. Każdy, kto zdecyduje się nie opuszczać Ukrainy, powinien zaktualizować swoje dane w ambasadzie, dzięki czemu będzie powiadamiany o wszelkich zdarzeniach dotyczących rozwoju sytuacji w tym kraju” – zakomunikowała egipska ambasada w Ukrainie.

Przypomnijmy, iż większość krajów, w tym Polska prosiły swoich obywateli o opuszczenie Ukrainy pod koniec lutego, tuż po rozpoczęciu wojny.„W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę. Obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić jej terytorium” – wzywało chociażby polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Na podobne apele zdecydowały się wówczas także m.in. Niemcy, Francja, USA czy Wielka Brytania.

źródło: gazeta.pl

Zobacz również: