Franciszek Pieczka

Bardzo smutna wiadomość ujrzała dziś światło dzienne. Nie żyje Franciszek Pieczka. Wybitny aktor zmarł w wieku 94 lat. 

Franciszek Pieczka zmarł 23 września, w piątek popołudniu

Informację dotyczącą śmierci legendarnego polskiego aktora przekazała jedna z rozgłośni radiowych. Dziennikarze powołali się na bliskich Franciszka Pieczki. Przykrą wiadomość potwierdził prezes Związku Artystów Scen Polskich, Krzysztof Szuster.

„Dziś po południu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskich FRANCISZEK PIECZKA, Kawaler Orderu Orła Białego. Panie Franciszku będziemy pamiętać nie tylko Pański wielki kunszt aktorski, ale także wspaniałe serce, empatię i ogromną dobroć. Żegnam. Nigdy nie zapomnimy!” – napisał Tadeusz Deszkiewicz z Radia Dla Ciebie.

Pomimo bogatego dorobku artystycznego, Franciszek Pieczka dla milionów Polaków był zawsze Gustlikiem ze słynnego serialu „Czterej Pancerni i Pies”. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. Natomiast w 2017 r. aktor otrzymał Order Orła Białego.

Franciszek Pieczka pochodził z Górnego Śląska. Pierwsze szlify aktorskie zdobywał w takich teatrach jak Teatr Dolnośląskie w Jeleniej Górze i Teatr Ludowy w Nowej Hucie. „Zgodnie z górniczą tradycją, w której idzie się śladami ojca, poszedłem pracować pod ziemię. Po roku zacząłem się uczyć w Uniwersyteckim Studium Przygotowawczym w Katowicach. Jego ukończenie dawało miejsce na każdej uczelni – poza szkołami artystycznymi – bez egzaminu. Zacząłem studia na Politechnice Gliwickiej, ale po miesiącu zrezygnowałem i pojechałem do Warszawy, aby się dostać do szkoły teatralnej” – wspominał po latach tamten okres swojego życia.

Legendarny aktor z powodzeniem łączył pracę w teatrze z filmem. W 1954 r. zagrał m.in. w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy, w 1960 r. w „Matce Joannie od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza, a w 1964 r. w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa.

Jak już wspomnieliśmy, niezwykle ważną rolą dla Franciszka Pieczki okazała się ta w serialu „Czterej Pancerni i Pies”. Jako Gustlik Jeleń, członek załogi czołgu „Rudy” zdobył sobie ogromną sympatię widzów.

W ostatnich latach widzowie mogli oglądać Franciszka Pieczkę w TVP. W słynnym serialu „Ranczo” kreaował postać Stacha Japycza.

źródło: Onet

Zobacz również: