straż pożarna w parku rozrywki
Foto: YouTube

Do groźnego wybuchu doszło na Śląsku. Eksplozja miała miejsce w jednym z zakładów przemysłowych. Na miejscu zjawiły się służby, w tym helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Są ranni.

Eksplozja nastąpiła w koksowni „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej

Wczoraj doszło do niebezpiecznego zdarzenia. „Eksplozja w koksowni „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). W zakładzie doszło do wybuchu pieca, wskutek czego całkowicie zniszczony został budynek przemiału węgla. Z sześciu poszkodowanych osób jedną przewieziono do Siemianowic. Trwa akcja ratunkowa. Na miejscu jest 15 zastępów straży pożarnej oraz dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego” – poinformowała Państwowa Straż Pożarna.

Przykrą informację o eksplozji potwierdził rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy koksownia „Przyjaźń”. Tomasz Siemieniec podkreślił, że na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych.

Przedstawiciel JSW zaznaczył, że na skutek eksplozji kilku pracowników odniosło obrażenia. „Poszkodowanych zostało w sumie sześć osób. Pięć było przytomnych. Jedna, prawdopodobnie również przytomna, została przewieziona do „oparzeniówki” w Siemianowicach Śląskich” – przekazał Siemieniec.

Niebezpieczny wybuch w śląskim zakładzie skomentowała także straż pożarna. „Przed godziną 15 otrzymaliśmy zgłoszenie o wybuchu w koksowni „Przyjaźń”. Na miejscu jest 15 zastępów straży pożarnej (ok. 60 strażaków), w tym jednostki zakładowe. Trwa akcja ratunkowa” – mówił krótko po eksplozji asp. mgr Stefan Flasza, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Dąbrowie. „Osoby ranne doznały głównie poparzeń” – dodał.

Z kolei rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski poinformował, iż w zakładzie doszło do eksplozji pyłu węglowego w tzw. węglowni.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, które ukazują sporą skalę pożaru wywołanego przez eksplozję. Na poniższym nagraniu z Dąbrowy Górniczej można zobaczyć kłęby gęstego, czarnego dymu, który unosił się nad koksownią.

Wskutek eksplozji uszkodzony został znajdujący się na terenie zakładu samochód osobowy. Poniższe zdjęcia pokazują, iż pojazd przygniótł gruz. Wybuch całkowicie zniszczył budynek przemiału węgla, a częściowo obiekt z nim sąsiadujący.

źródło: Polsat News

Zobacz również: