oszustwo SMS

Policja ostrzega przed nowym sposobem oszustwa. Stróże prawa apelują, aby być ostrożnym, inaczej można stracić wszystkie swoje oszczędności. Niestety są osoby, które dały się omamić przestępcom.

Oto co trzeba zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustwa na aplikację

Policja zaapelowała do Polaków, aby byli bardzo ostrożni w kontaktach z nieznajomymi ludźmi, którzy czasem okazują się oszustami. Niezwykle istotne jest także, aby nie instalować nieznanych programów na swoich urządzeniach mobilnych. Tym bardziej, że żaden pracownik banku nie wymaga od klientów zainstalowania niezweryfikowanych aplikacji.

Dodatkowo funkcjonariusze policji podkreślają, iż powinniśmy chronić swoje wrażliwe dane. Chodzi nie tylko o PESEL czy adres zamieszkania, ale również o nasz numer telefonu.

Niestety o tych zasadach zapomniała 22-latka z Olsztyna. Kobieta dała się nabrać przestępcom. W jej wypadku doszło do tzw. oszustwa na aplikację. Oto okoliczności zdarzenia.

Z mieszkanką Olsztyna skontaktował się telefonicznie nieznany mężczyzna. Człowiek ten przekonał ją, iż doszło do próby kradzieży pieniędzy z jej konta bankowego. Następnie nieznajomy przerwał połączenie.

Po chwili telefon znowu zadzwonił. Tym razem 22-latka usłyszała w słuchawce inny głos z podejrzanym akcentem. Rzekomo był to pracownik banku, w którym kobieta miała ulokowane swoje pieniądze.

Fałszywy przedstawiciel banku namówił kobietę na zainstalowanie aplikacji umożliwiającej zdalny dostęp do jej pulpitu. W ten sposób miała zapobiec kradzieży środków. Niestety stało się zupełnie inaczej. W momencie instalacji programu oszuści zyskali możliwość śledzenia każdego ruchu niczego nieświadomej mieszkanki Olsztyna.

To jednak nie wszystko. Kobieta za namową oszusta przelała 55 tys. złotych na wskazany przez niego numer rachunku bankowego. Dopiero po chwili 22-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Poszkodowana kobieta natychmiast zgłosiła przestępstwo olsztyńskiej policji.

„Oszuści nie próżnują i w pogoni za pieniędzmi doskonalą swoje umiejętności interpersonalne, by wzbudzić nasze zaufanie i pozbawić nas oszczędności. Wbrew powszechnej opinii, to zagrożenie nie dotyczy jedynie seniorów” – ostrzegła policja.

źródło: Polsat News

Zobacz również: