Niemcy Olaf Scholz

Szokujące doniesienia napłynęły z frontu. Okazuje się, że ukraińscy żołnierze zaczynają mieć problemy z niemieckim sprzętem wojskowym. Pojawiło się logiczne pytanie. Co takiego wysłali Niemcy na Ukrainę? Czyżby na wojnę trafił wadliwy sprzęt? Bundeswehra tłumaczy się.

Niemcy wyjasniają, że usterki są skutkiem intensywnego wykorzystywania sprzętu

„Ukraińscy żołnierze zaczynają mieć problemy z niemieckimi systemami artyleryjskimi, przekazanymi do walki na wschodnim froncie nieco ponad miesiąc temu. Okazuje się, że część z nich zaczyna wykazywać objawy zużycia i wymaga napraw” – donieśli dziennikarze z Niemiec.

Informacje te powtwierdził rząd Ukrainy. W tym tygodniu Ukraińcy poinformowali Ministerstwo Obrony w Berlinie, że część z siedmiu dostarczonych pod koniec czerwca haubic Panzerhaubitze 2000 wyświetlała komunikaty o błędach i w związku z tym wymaga naprawy.

Na te informacje natychmiast zareagowali przedstawiciele Bundeswehry. Niemcy wytłumaczyli, że usterki są skutkiem bardzo intensywnego wykorzystania dostarczonego sprzętu wojskowego.

Niemcy podkreślili, że problemy wynikają z ogromnej częstotliwości, z jaką ukraińskie siły zbrojne używają haubic w walce z Rosją. Z tego powodu mechanizm ładujący jest poddawany ogromnemu obciążeniu. „100 pocisków dziennie uznaje się za dużą intensywność, ale Ukraińcy najwyraźniej wystrzelili ich znacznie więcej” – podały media z Niemiec.

Jednocześnie dziennikarze zaznaczyli, iż zaraz po niepokojących informacjach otrzymanych od strony ukraińskiej Bundeswehra zgodziła się na szybkie dostarczenie zestawów części zamiennych w celu dokonania napraw.

Niemiecki rząd wspiera Ukraińców. Chodzi nie tylko o sprzęt, ale i o szkolenia

Przypomnijmy, iż niemieckie władze dostarczyły do tej pory Ukrainie siedem zestawów artyleryjskich Panzerhaubitze 2000. Natomiast trzy kolejne mają być wysłane w przyszłości. Poza tym, żołnierze ukraińscy odbyli szkolenie z obsługi tego uzbrojenia w Niemczech.

Niewątpliwie Ukraińcy są bardzo zadowoleni z haubic otrzymanych od Niemiec. Świadczą o tym nagrania, które pojawiły się w mediach społecznościowych. „Na filmach ukraińscy żołnierze zachwycali się niemieckimi haubicami i ich skutecznością. Widać było też, że Ukraina używa systemu w zasadzie w trybie ognia ciągłego” – zauważyły niemieckie media.

To jednak nie wszystko. Ministerstwo obrony Niemiec planuje przekazać w najbliższej przyszłości kolejny sprzęt wojskowy do Ukrainy. Chodzi o 16 czołgów mostowych typu Biber. Maszyny te umożliwią ukraińskim siłą zbrojnym tworzenie przepraw dla innych pojazdów oraz żołnierzy.

źródło: Polsat News

Zobacz również: