wybuch gazu

Pogoda w ostatnim czasie charakteryzuje się dużą zmiennością. Raz jest ciepło, a za chwilę pada deszcz i mocno wieje. Niewątpliwie sobotnia aura wpisała się w ten schemat. Co ciekawe, na Pomorzu nie tylko wystąpił silny wiatr i opady. W tamtym rejonie pojawiło się niebezpieczne zjawisko pogodowe. Trąbę powietrznę, bo o niej mowa, udało się zarejestrować jednemu z mieszkańców.

Mieszkaniec Pomorza spacerując z psem natknął się na trąbę powietrzną

Mieszkaniec Pomorza miał okazję ujrzeć niecodzienny widok w trakcie sobotniego spaceru ze swoim zwierzakiem. Dokładnie rzecz biorąc, do zdarzenia doszło w sobotę po południu w Rybnie w województwie pomorskim. „Tymczasem w Rybnie pana Tomasza na spacerze z psem złapała trąba powietrzna!” – przekazały lokalne media.

Prawdopodobnie spacerowicz nie przestraszył się trąby powietrznej. Mało tego wyciągnął telefon i nagrał całe groźne zjawisko. Filmik można obejrzeć poniżej.

https://twitter.com/BartCB09/status/1548302682204450816

Nagranie skomentowali eksperci. „Świetne ujęcie. Jeśli za drzewkami nie ma zbiornika wodnego, mamy tu do czynienia z trąbą lądową (ang. landspout), jeśli jest – z wodną (ang. waterspout). Trąby, którym towarzyszy spływ chłodnej masy powietrza, powstają w znacznie łagodniejszych warunkach niż typowe tornada, choć mogą powodować punktowe szkody” – wytłumaczyli specjaliści.

Co ciekawe, to nie było jedyne groźne, a jednocześnie ciekawe zjawisko, które wystąpiło w tym dniu na Pomorzu. Kilkadziesiąt kilometrów od Rybna zaobserwowano coś równie intrygującego. „Na Pomorzu pojawił się lejek kondensacyjny, który mógł mieć kontakt z ziemią. Zaobserwowano go w Orłowie oraz w miejscowości Lubieszewo. Materiały pojawiły się w naszym Systemie Raportów niemal jednocześnie” – podał jeden z tematycznych portali.

IMGW wydało ostrzeżenia dla całego kraju

Warto odnotować, iż Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o burzach z gradem. Dotyczą one praktycznie całej Polski. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, którego porywy miejscami mogą osiągać nawet 85 kilometrów na godzinę.

Zdaniem meteorologów najniebezpieczniejsze warunki atmosferyczne wystąpią przede wszystkim w centrum i wschodniej części kraju. Dodajmy, iż alerty 1 stopnia obowiązują dla wszystkich województw. Bezpiecznie ma być tylko w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: