1 listopada Wszystkich Świętych

Łzy cisną się do oczu patrząc na to, jak dziś wygląda grób znanego aktora. Wydaje się, że nagrobek Zygmunta Kęstowicza, znanego szerszej publiczności głównie z serialu TVP „Klan”, wyróżnia się na tle innych.

Aktor cieszył się nie tylko uznaniem krytyków, ale i sympatią zwykłych Polaków

Zygmunt Kęstowicz uchodził za jednego z największych polskich aktorów. Artysta zagrał w ponad 40 produkcjach filmowych i serialowych. Poza tym, występował na deskach teatru oraz był mocno zaangażowany działalność społeczną.

Zygmunt Kęstowicz począwszy od lat 60 odnosił liczne sukcesy zawodowe. Amatorzy radia bardzo dobrze pamiętają kreowaną przez niego postać Stefana Jabłońskiego w słuchowisku „W jezioranach”.

Sporą popularność przyniósł mu program dla dzieci „Piątek z Pankracym”. Warto dodać, że za tę rolę Kęstowicz otrzymał Order Uśmiechu. „Pankracy bardzo pomagał mi nawiązać kontakt z dziećmi siedzącymi przed telewizorem i tymi, z którymi spotykałem się w szpitalach, aby pomagać małym pacjentom w niełatwych chwilach. To przynosiło dużą satysfakcję” – wyznał niegdyś aktor.

Jednakże większość z nas kojarzy Zygmunta Kęstowicza z serialem TVP „Klan”. Aktor przez wiele lat grał rolę Władysława – nestora rodu Lubiczów.

https://twitter.com/zibi20201/status/1088221780521684995

Artysta zmarł w 2007 roku. Kęstowicz zmagał się z ciężką chorobą nowotworową. Należy podkreślić, iż pomimo kłopotów zdrowotnych do ostatnich lat życia grał we wspomnianej produkcji TVP.

Tak wygląda grób Zygmunta Kęstowicza

Odtwórca roli Władysława Lubicza został pochowany na warszawskim cmentarzu Powązkowskim. Razem z aktorem w moglie spoczęła jego ukochana żona Janina. Wielbiciele Kęstowicza mogą być wzruszeni tym, jak po 15 latach od śmierci wygląda jego nagrobek.

Z pewnością łza ciśnie się do oczu na widok tak pięknego i zadbanego pomnika. Na nagrobku znajduje się wyrzeźbiony portret aktora. Z kolei pod wizerunkiem Kęstowicza umieszczono poruszający napis: „Kawaler orderu uśmiechu, przyjaciel dzieci. Zygmunt Kęstowicz, aktor, założyciel ośrodka dla dzieci <<Dać szansę>>”.

Pomimo upływu czasu na grobie aktora wciąż można zobaczyć świeże kwiaty i zapalone znicze. Jak widać ludzie muszą bardzo dobrze wspominać artystę. Niestety, ale mogiły wielu innych, znanych Polaków są bez porównania w gorszym stanie.

Co ciekawe, to nie jedyne miejsce, w którym pamięć o aktorze jest nadal żywa. Na warszawskiej Pradze Południe przy kamienicy przy ul. Komorskiej 8 można odnaleźć tablicę pamiątkową z wizerunkiem aktora znanego z „Klanu”.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: