pieniądze

Znany portal internetowy przypomina, iż rząd zamierza przeznaczyć aż 4 mld zł na wsparcie gospodarstw domowych w naszym kraju. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze? Co trzeba zrobić, aby środki trafiły na nasze konto?

Rząd wprowadził dodatek osłonowy. Wsparcie może uzyskać nawet 7 mln gospodarstw domowych

Od jakiegoś czasu obowiązują przepisy zgodnie z którymi Polacy mogą otrzymać dodatek osłonowy. Jest to element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, którą rząd wprowadził w związku z rosnącymi cenami energii, gazu i żywności.

Według szacunków, z tego typu wsparcia ma skorzystać nawet 7 mln gospodarstw domowych. Dodajmy, iż na tego rodzaju pomoc rząd zamierza wydać aż 4 mld zł. Zatem jest się o co ubiegać.

Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze? Co trzeba zrobić, aby środki trafiły na nasze konto? Otóż w myśl przepisów należy spełnić pewne warunki.

Po pierwsze, dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Po drugie, wysokość wsparcia zależna jest także od źródła ogrzewania mieszkania. Warto podkreślić, iż na większą pomoc finansową mogą liczyć ci, którzy ogrzewają dom węglem. Poniżej przedstawiamy kwoty wsparcia dla gospodarstw domowych wg ich liczebności.

  • Jednoosobowe – maksymalnie 400/500 zł
  • 2-3 osobowe – maksymalnie 600/750 zł
  • 4-5 osobowe – maksymalnie 850 zł/1062,50 zł
  • 6 i więcej osobowe – maksymalnie 1150 zł/ 1437,50 zł

Koniecznie trzeba wspomnieć, iż w przypadku przyznania tzw. dodatku osłonowego obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. Co to oznacza? Otóż dodatkowe pieniądze są przyznawane nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego. Jednak w takiej sytuacji wysokość wsparcia jest pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Dodajmy, iż rząd nie będzie wypłacać pomocy, która jest niższa niż 20 zł.

Osoby, które chcą otrzymać dodatek osłonowy, muszą złożyć stosowny wniosek. Część osób już wypełniło podania. Co ciekawe, niektórzy już otrzymali dodatkowe pieniądze od rządu. Ci, którzy jeszcze nie wystąpili o pomoc, mogą to uczynić do 31 października bieżącego roku. Wówczas wyplata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia. Dodajmy, iż dodatek osłonowy to pomoc o charakterze jednorazowym.

źródło: interia.pl

Zobacz również: