atak

Już ponad trzy miesiące trwa wojna w Ukrainie. Rosjanie zakładali na początku szybkie zdobycie Kijowa i zakończenie wojny w kilka bądź kilkanaście dni. Nici z tych planów, ale Władimir Putin nie odpuszcza. Trwa wojna na wyniszczenie i właśnie wyciekły nowe plany Rosjan. Doniesienia te są bardzo niepokojące.

Jak długo potrwa jeszcze wojna na Ukranie? Wyciekły plany Rosjan

Obecnie Rosjanie koncentrują się na wzmożonym ataku na Siewierodonieck. Według różnych doniesień, Rosja ma kontrolować już ponad 75% miasta, a Ukraińcy otoczyli się w strefie przemysłowej, która stała się teraz głównym obszarem wymiany ognia. Siewierodonieck może być kluczowy, jeżeli Rosja chce poszerzyć ataki na kolejne miasta.

A wszystko wskazuje na to, że Władimir Putin nie spocznie, zanim nie osiągnie zakładanych sobie celów. Amerykański Instytut Badań nad Wojną donosi, że Putin zrewidował swoje plany. Prezydent Federacji Rosyjskiej wie, że błyskawiczne pokonanie Ukrainy nie przyniosło skutków i nie uda się to też w najbliższym czasie.

Według ISW, Rosjanie planują długą wojnę, licząc na to, że pomoc zachodu dla Ukrainy osłabnie. Ukraińcy z kolei apelują o dostawy ciężkiego sprzętu i amunicji. Ukraińska armia miała już wykorzystać niemal wszystkie zasoby własnego i poradzieckiego sprzętu. Obecnie zależna jest od zachodniego uzbrojenia, które nie zawsze dociera na czas. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o Niemcy.

„W oparciu o informacje ukraińskiego wywiadu ISW ocenia, że Rosjanie przygotowują się do długotrwałych działań na froncie, przy czym ich potencjał generowania siły i rezerw jest słaby.” – donosi portal Onet, cytując raport wskazanego instytutu. Padła konkretna data.

„Amerykański ośrodek przytacza wypowiedź jednego z szefów ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadyma Skibickiego, który oświadczył, że Rosjanie przedłużyli swój plan wojenny do 120 dni, do października br.” – czytamy w kolejnych fragmentach raportu.

Wszystko wskazuje więc na to, że wojna w Ukrainie nie zakończy się w tym roku. Rosjanie zakładają październik, ale Ukraina wciąż posiada potencjał defensywny, pod warunkiem, że wsparcie zachodu nie osłabnie.

źródło: Onet, ISW

Zobacz również: