atak

Wygląda na to, że pojawiające się wcześniej doniesienia o problemach logistycznych ukraińskiej armii były wyolbrzymione lub próbą celowego zamaskowania planów kontrofensywy. Właśnie potwierdzono, że Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadzają zakrojony na szeroką skalę atak na rosyjskie pozycje. Ich celem jest wyzwolenie spod okupacji nawet kilku miast. Kontrofensywa już przynosi pierwsze sukcesy.

Skuteczna kontrofensywa Ukraińców. Rosjanie zmuszeni do odwrotu

„Armia ukraińska rozpoczęła kontratak w kierunku Kyseliwki, Sołdatska i Ołeksandrowki.” – poinformowała rada miejska w Chersoniu.

Już udało się wyzwolić całkowicie spod rosyjskiej okupacji wieś Tawriiske, a ukraińska kontrofensywa miała się jeszcze bardziej napędzić, zmuszając Rosjan do odwrotu także z innych terenów wokół Chersonia.

Doradca Prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz potwierdził z kolei, że w wyniku ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie chersońskim zabitych zostało dwóch rosyjskich generałów. Póki co, nie podano ich tożsamości, a Kreml nie potwierdza informacji o ich śmierci.

Przypomnijmy, że nie tak dawno pojawiły się doniesienia o tym, że Rosjanie chcą zorganizować referendum, aby przyłączyć obwód chersoński do Federacji Rosyjskiej. Kontrofensywa Ukrainy ma prawdopodobnie uprzedzić ten ruch.

To nie ostatnie dobre dla Ukrainy wiadomości z frontu. Tylko ostatniej doby ukraińskiej armii udało się odeprzeć aż 14 ataków wroga w Donbasie. Rosjanom nie udało się też rozwinąć większej ofensywy w kierunku Zaporoża.

źródło: Onet, media, Twitter

Zobacz również: