bank pieniędze

Niestety, ale kolejny raz uaktywnili się przestępcy, którzy za cel obrali sobie ciężko zarobione przez Polaków pieniądze. Tylko w ostatnich dniach, w mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy o otrzymywaniu fałszywych wiadomości SMS, które rzekomo pochodzą od banku. Cel jest zawsze taki sam – przejęcie danych do logowania na rachunek, a następnie wyczyszczenie konta. Nawet ze wszystkich pieniędzy. Bądźcie ostrożni.

Oszuści podszywają się pod najpopularniejsze banki

To prawdziwa plaga. Na celowniku znaleźli się klienci między innymi Santander Bank Polska, PKO BP, mBank czy ING Bank Śląski. Ostrzeżenie dotyczy też klientów innych banków, bowiem odnotowano aktywność oszustów również względem nich.

Cyberprzestępcy, wykorzystując wizerunek banku chcą wzbudzić zaufanie w odbiorcach wiadomości sms, a następnie przechwycić ich dane do logowania. Cel jest jasny – kradzież środków, znajdujących się na rachunku bankowym. Poniżej publikujemy przykładowe wiadomości, które oszuści rozsyłają do klientów wskazanych banków.

W ostatnich dniach klienci Santander Bank Polska otrzymują smsy z rzekomą promocją, w ramach której bank rozdaje wybranym osobom 500 złotych bonusu. Zgodnie z przekazaną w wiadomości sms informacją, należy kliknąć we wskazany link, a następnie zalogować się na konto. Nie róbcie tego. To spreparowana wersja serwisu transakcyjnego, która służy do przechwytywania haseł.

Oszuści atakują także klientów mBanku. W tym przypadku przychodzą wiadomości sms o rzekomej blokacie konta z powodu dużej liczby nieudanej płatności kartą. Pojawia się też informacja, że w celu odblokowania rachunku, należy kliknąć we wskazany link i postępować zgodnie ze wskazówkami. Schemat działania jest taki sam, co w przypadku Santander Bank Polska. Oszuści przygotowali łudząco podobną stronę do serwisu transakcyjnego, za pomocą której przechwytują dane do logowania.

Cyberprzestępcy nie oszczędzają także klientów najpopularniejszego banku w Polsce, a więc PKO BP oraz banku ING. W obu tych przypadkach, rozsyłane są fałszywe smsy o zablokowaniu dostępu do konta w związku z podejrzaną aktywnością. Dalej schemat działania jest identyczny, a więc link do spreparowanego serwisu i prośba o zalogowanie. Pod żadnym pozorem nie róbcie tego.

Uważaj na grasujących cyberprzestępców. Tego nie rób

Pamiętajcie, że w żadnym przypadku nie należy klikać w przesłane linki wiadomością sms czy e-mail. Kiedy logujesz się na konto, zawsze wpisz adres banku ręcznie w przeglądarkę, podobnie, jak swoje hasła. Banki nigdy nie wysyłają linków, a zawsze jest to dziełem oszustów. Coraz częściej pojawiają się także fałszywe połączenia, gdzie rzekomy konsultant prosi o hasła logowania. Tego też nie należy robić. Bank ma wgląd do Twojego konta i nie potrzebuje haseł. To kolejna z metod wyłudzania dostępu i kradzieży pieniędzy przez cyberprzestępców.

Kiedy nie jesteś pewien od kogo otrzymałeś wiadomość sms, e-mail bądź z kim rozmawiałeś, skontaktuj się ze swoim bankiem, jak najszybciej w celu weryfikacji. Kiedy jednak podałeś hasła czy kliknąłęś w podejrzany link, zrób to samo, a dodatkowo zmień hasła i powiadom policję. Liczyć może się każda sekunda.

Zobacz również: