Ukraina Rosja

Prezydent Putin ma w planach napaść na Polskę? Jeden z ekspertów nie ma wątpliwości. Niestety, jego przewidywania nie napawają optymizmem ani Polaków, ani Ukraińców.

Władimir Putin wpaja rosyjskiej młodzieży niebezpieczne poglądy

Gen. Bogusław Samol z Akademii Sztuki Wojennej przedstawił właśnie pesymistyczną teorię dotyczącą przyszłości naszego kraju. „Aleksandr Dugin nie widzi możliwości, żeby państwa ukraińskie i polskie funkcjonowały, nie mówiąc już o krajach bałtyckich” – powiedział ekspert.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż Dugin to główny ideolog rosyjskiego neoimperializmu, eurazjatyzmu, tradycjonalizmu integralnego oraz Eurazjatyckiego Związku Młodzieży. Mężczyzna jest również rosyjskim politykiem, geopolitykiem i historykiem religii. To także doradca prezydenta Władimira Putina. Co ciekawe, od 2014 roku Dugin objęty jest zakazem wjazdu do państw Unii Europejskiej.

Polski wojskowy zwrócił uwagę, że jego poglądy zgłębia rosyjska młodzież. „To jest zapisane w jednym z jego traktatów studiowanych przez kadetów czy podchorążych szkół oficerskich w Rosji. 19-latkowie uczą się tej ideologii, to jest bardzo niebezpieczne” – przyznał przedstawiciel Akademii Sztuki Wojennej. Niewątpliwie jest to bardzo groźne zjawisko.

Generał Samol nie krył, iż atak Rosji na Polskę jest możliwy. „To jest w celach Aleksandra Dugina, który doradza pod względem ideologicznym Putinowi” – zaznaczył wojskowy. „Jak to Dugin mówi, „należy też pomyśleć o przyszłości Niemiec. On widzi również podporządkowanie Berlina, a w ogóle może zniszczenie państwa niemieckiego w przyszłości” – dodał ekspert.

Ekspert zaznaczył, iż polityka Władimira Putina od wielu lat ma na celu przejęcie kontroli nad państwami byłego ZSRR. „To, co działo się w Rosji przez ostatnie 20 lat od przejęcia władzy przez obecnego prezydenta, było realizowane z celem  stopniowego podporządkowania sobie krajów Europy Środkowej” – powiedział Samol.

Prawdopodobnie jedynym optymistycznym akcentem są słowa generała na temat kondycji armii rosyjskiej. Według wojskowego, Rosja nie ma obecnie zdolności prowadzenia wojny przeciwko Polsce, która jest członkiem NATO.

źródło: polsatnews.pl

Zobacz również: