atak

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej alarmuje. Sytuacja w całej Polsce jest trudna. W niektórych rejonach kraju zagrożenie jest wysokie, a nawet wysokie. IMGW nie kryje, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na poprawę. 

Polska walczy z suszą. IMGW nie ma dobrych wieści

Cały kraj cierpi z powodu braku opadów. Susza daje się we znaki nie tylko rolnikom. Pełni obaw są także leśnicy. Podłoże leśne jest w tej chwili tak suche, że wystarczy mała iskierka, aby wybuchł pożar.

Niestety najnowszy komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie napawa optymizmem. Eksperci IMGW nie kryją, że nie ma co liczyć na szybką poprawę ekstremalnie groźnej sytuacji.

Co prawda przez ostatnie dni w niektórych rejonach Polski odnotowano gwałtowne burze z ulewami. Jednakże ilość deszczu, jaka spadła, nie była w stanie zażegnać kryzysowi związanemu z tegoroczną suszą.

Z tego powodu, niemalże w całym kraju istnieje ryzyko wybuchu pożarów, które jak wiemy są ogromnym zagrożeniem dla ludzi i środowiska przyrodniczego. Stosowne ostrzeżenie przed pożarami wydało właśnie IMGW.

„Ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarami występuje zwłaszcza na północnych krańcach województwa wielkopolskiego i w niektórych rejonach zachodniopomorskiego” – głosi komunikat przygotowany przez specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Warto podkreślić, iż w pozostałych regionach Polski również jest niebezpiecznie. Bardzo wysokie zagrożenie pożarem występuje na styku województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także w lubuskim, zwłaszcza w okolicach Zielonej Góry. Nieco lepiej jest na pozostałym obszarze kraju. Wyjątkiem jest tylko wschodnia Lubelszczyzna. Tam IMGW określiło zagrożenie jako niskie.

Specjaliści zachęcają, aby na bieżąco sprawdzać ostrzeżenia, które IMGW publikuje na swojej stronie internetowej. Właśnie w tym miejscu można odnaleźć prognozy na dziś i następny dzień.

Jak już wspomnieliśmy, eksperci nie mają złudzeń. Na znaczną poprawę sytuacji nie ma zbyt dużych szans. Chociaż w przyszłym tygodniu ma padać, to opady nie będą na tyle wystarczające, aby zażegnać widmo suszy.

Wg IMGW, widoczna poprawa sytuacji hydrologicznej możliwa jest dopiero w drugiej i trzeciej dekadzie czerwca. Właśnie wtedy częściej mają występować burze.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: