atak

Niepokojące wieści pojawiły się w mediach. W Europie odnotowano przypadki zarażenia rzadko spotykaną do tej pory chorobą. Mowa o małpiej ospie, która nigdy wcześniej nie występowała na Starym Kontynencie w takiej skali jak teraz. Czy grozi nam kolejna pandemia?

Coraz więcej przypadków małpiej ospy w Europie

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest małpia ospa. Otóż to stosunkowo rzadka infekcja wirusowa podobna do ospy ludzkiej. Na szczęście jest dużo łagodniejsza od tradycyjnej odmiany tej choroby.

Pierwszy przypadek małpiej ospy odnotowano w Demokratycznej Republice Konga w latach 70. Dodajmy, iż jak dotąd choroba nie występowała w tej skali w Europie. Do zakażeń dochodziło przede wszystkim w Afryce Zachodniej.

Jakie są objawy infekcji? Osoba zmagająca się z małpią ospą uskarża się na gorączkę, bóle głowy i wysypki skórne zaczynające się na twarzy i rozprzestrzeniające się na resztę ciała. „Nie jest szczególnie zakaźna między ludźmi” – przyznały hiszpańskie władze sanitarne. Jednak odnotowano kilka przypadków ciężkich zachorowań.

Jak już wspomnieliśmy, małpia ospa zaatakowała w Europie. Coraz więcej osób ulega zakażeniu. „W Portugalii zidentyfikowano pięć przypadków rzadkiej infekcji małpią ospą, w Hiszpanii – 23. Europa została postawiona w stan gotowości po tym, jak pierwsi alarm podnieśli Brytyjczycy” – donieśli dziennikarze.

Warto podkreślić, iż zdaniem służb medycznych, szczególnie uważać powinny osoby homoseksualne i biseksualni mężczyźni. Bowiem istnieją dowody na możliwość transmisji właśnie w tych grupach.

Według Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) część z zarażonych osób w Wielkiej Brytanii określiło się jako osoby biseksualne lub homoseksualne. Również szefowa agencji zdrowia publicznego w regionie Madrytu, Elena Andradas podkreśliła, że „22 z 23 podejrzanych przypadków zgłosiło, że w ostatnich tygodniach uprawiało seks z innymi mężczyznami”.

Europejskie władze sanitarne podkreślają, iż monitorują wszelkie ogniska tej choroby od czasu, gdy Wielka Brytania zgłosiła pierwszy przypadek wystąpienia małpiej ospy. Było to 7 maja.

Jak na razie poza Wyspami Brytyjskimi, infekcja pojawiła się w Hiszpanii oraz Portugalii. Początkowo pierwszy z krajów poinformował o ośmiu osobach podejrzanych o zakażenie. „Późnym popołudniem liczba ta wzrosła do 23 przypadków” – podały władze sanitarne regionu Madrytu.

Natomiast w Portugalii potwierdzono 5 z 20 podejrzanych infekcji. Dodajmy, iż stan wszystkich chorych jest stabilny. Wszyscy zakażeni to mężczyźni i mieszkają w rejonie Lizbony i doliny Tagu.

źródło: TVP Info

Zobacz również: