atak

Ta wiadomość zelektryzowała opinię publiczną. Ukraina otrzymała od USA potężną broń. Co to za dokładnie sprzęt? Czy nowa broń może odmienić losy wojny?

Trwają szkolenia żołnierzy z Ukrainy

„85 z 90 haubic M777 zostało już wysłanych z USA na Ukrainę” – podali przedstawiciele Pentagonu. Oprócz tego, Amerykanie przekazali Ukraińcom 110 tys. z obiecanych 184 tys. pocisków kalibru 155 mm.

To jednak nie wszystko. Pomoc USA nie ograniczyła się tylko do wysłania nowej broni. Amerykanie przeszkolili także ponad 300 ukraińskich żołnierzy. Aktualnie trwa szkolenie kolejnych 50 wojskowych.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, które pokazują jak przekazane przez USA haubice są wykorzystywane na froncie w Donbasie. „Jedna z haubic M777 155 mm dostarczonych Ukrainie przez państwa zachodnie, holowana gdzieś w obwodzie odeskim. Są to bardzo sprawne systemy o zasięgu 40 km w połączeniu z pociskami kierowanymi GPS Excalibur – łącznie 100 takich haubic zostało przekazanych Ukrainie” – przeczytamy na Twitterze.

https://twitter.com/UAWeapons/status/1523421406922686464

Eksperci podkreślają, iż Haubice M777 zapewniają ogromną siłę ognia i celność na polu bitwy. Ich zdaniem, Ukraińcy będą teraz w stanie najpierw rozbić wrogą artylerię, a później niszczyć np. czołgi.

Z pewnością niebawem Rosjanie na własnej skórze przekonają się o ich potędze i zasięgu. „M777 to prawdziwy król pola bitwy. Tę pozycję zapewniają mu zasięg, celność i siła ognia. Pod każdym względem bije na głowę podobne działa rosyjskie” – przeczytamy na jednym z serwisów poświęconych tematyce technologicznej.

Warto podkreślić, iż powyższe działa są przekazywane z rezerw Korpusu Piechoty Morskiej USA i transportowane na Ukrainę samolotami C-17 Globemaster III z Kalifornii. Haubice M777 to lekkie, bardzo mobilne działa. Konstruując je wykorzystano na szeroką skalę stopy tytanu w miejsce dotąd stosowanej stali.

https://twitter.com/UkrWarReport/status/1519392385133944835

Na koniec warto podkreślić, iż Ukraina otrzymała od swoich sojuszników nie tylko wspomniane haubice. Ukraińscy żołnierze otrzymali również radary artyleryjskie, pozwalające namierzyć tor lotu pocisku i w ten sposób obliczyć skąd padł strzał. Poza tym, USA dostarczyło armii ukraińskiej radary pozwalające wykryć najmniejsze nawet drony.

źródło: onet.pl, spidersweb.pl

Zobacz również: