Kaczyński

Śmiało można rzec, że Polska wyrasta na jednego z liderów wsparcia dla Ukrainy, a w międzyczasie Prawo i Sprawiedliwość staje się zdecydowanym liderem poparcia wśród Polaków. Ugrupowanie sprawujące władzę powiększyło swoją przewagę nad opozycją.

Prawo i Sprawiedliwość deklasuje konkurencję. Jarosław Kaczyński może mieć powody do radości

Kilka dni temu pracownia IBRiS przeprowadziła sondaż preferencji wyborczych Polaków na zlecenie Radia ZET. Wynika z niego jednoznacznie, że Prawo i Sprawiedliwość umocniło się na prowadzeniu. I gdyby wybory parlamentarne odbyły się już teraz, to PiS mógłby liczyć na kolejną kadencję.

Niewykluczone więc, że pojawiające się doniesienia o możliwych przedterminowych wyborach mają związek z rosnącym poparciem dla Prawa i Sprawiedliwości. Tak zresztą zauważają politolodzy, że Jarosław Kaczyński może chcieć wykorzystać duże poparcie, żeby przedłużyć rządy, a przy okazji pozbyć się Zbigniewa Ziobro, który staje się kulą u nogi dla Zjednoczonej Prawicy.

Wracając jednak do sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET, w wynikach czytamy, że na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 35,9% badanych. Oznacza to wzrost o blisko 2 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego sondażu, przeprowadzonego w końcówce marca. Jak radzi sobie opozycja?

26,3% badanych chce głosować na Koalicję Obywatelską. Ugrupowanie, któremu przewodniczy Donald Tusk zanotowało wzrost poparcia zaledwie o 0,1 punktu procentowego. Niespodziewanie na trzecie miejsce przedarła się Lewica, która z poparciem 9% i wzrostem o 2,7 punktu procentowego wyprzedza Polskę 2050 Szymona Hołowni.

8,6% badanych chce głosować właśnie na Polskę 2050, a kolei 5,1% na Polskie Stronnictwo Ludowe. Największy spadek poparcia, aż o 2,8 punktu procentowego zanotowała z kolei Konfederacja. Ugrupowanie to jednak znalazłoby się w Sejmie, z poparciem rzędu 5%.

Aż 10,1% wciąż nie wie, na kogo odda swój głos. To właśnie o tę część wyborców toczy się największy bój, wskutek którego widzimy, że część ugrupowań zaczyna nieco „łagodzić” swoje poglądy.

źródło: Radio ZET

Zobacz również: