wybuch gazu

Niepojęte. W jednej z gmin w województwie wielkopolskim odcięto dostawy gazu. Paliwa gazowego pozbawione zostały domy, placówki opiekuńczo-wychowawcze, instytucje samorządowe, czy ośrodek zdrowia. Niestety, okazuje się, że takich miejsc jest w Polsce więcej.

Gaz wstrzymano w związku z tzw. listą sankcyjną

W tym tygodniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA pojawiła się tzw. lista sankcyjna. Nowe regulacje prawne wprowadziły m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na wspomnianej liście.

Wśród 50 podmiotów, które objęły sankcje, znalazła się także firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Dodajmy, iż spółka ta jest związana z rosyjskim koncernem OAO Novatek tj. drugim największym producentem gazu ziemnego w Rosji.

W związku z powyższym doszło do wstrzymania dostawy gazu do gminy Mieścisko. Wójt Przemysław Renn zażądał wyjaśnień od osób upoważnionych z ramienia dostawcy gazu. „W związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy – dostawcy gazu na terenie gminy Mieścisko, zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na tym terenie” – poinformował włodarz.

Samorządowiec przyznał, że gazu nie ma kilkadziesiąt gospodarstw domowych, urząd gminy, szkoła, przedszkole, ośrodek pomocy społecznej, biblioteka, ośrodek zdrowia, a także lokalne przedsiębiorstwa.

Wójt zaznaczył, że utrzymuje stały kontakt z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim oraz Wielkopolskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. „Razem pracujemy nad opanowaniem sytuacji celem jak najszybszego wznowienia dostaw gazu. Proszę wszystkich o cierpliwość i zrozumienie, działamy, by gaz wrócił do domów, firm i instytucji jak najszybciej” – powiedział włodarz.

Co ciekawe, to nie jedyna gmina w Wielkopolsce, która ma kłopoty z dostawami gazu. „Problemy z dostawami gazu od firmy Novatek, wpisanej na polską listę sankcyjną, mają obecnie dwie gminy w Wielkopolsce: Mieścisko w powiecie wągrowieckim i Zagórów w powiecie słupeckim” – przekazał Zieliński. Jednocześnie polityk dodał, że podjęto kroki, aby jak najszybciej przywrócić dostawy.

Mało tego, podobna sytuacja ma miejsce również w innych województwach. Mowa o gminach: Łeba, Mrozy, Kałuszyn, Cegłów, Lubień Kujawski, Żuromin oraz Zagórów.

źródło: interia.pl

Zobacz również: