bijatyka na basenie

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych przekazał dziś informację, która może nieco zaniepokoić. Okazuje się, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego dokonała kolejnych już aresztowań osób, które zagrażają bezpieczeństwu Polski i jej obywateli.

Kontrwywiad aresztował obywateli Rosji i Białorusi. Zatrzymani odpowiedzą za szpiegostwo

„Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską. Na podstawie materiałów SKW podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Obaj usłyszeli zarzuty, sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące” – podał dziś rano przedstawiciel Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Oficjalny komunikat głosi, iż do aresztowań doszło w dniach 21 i 22 kwietnia 2022 r. Białorusin i Rosjanin są podejrzani o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Z tego powodu usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego.

Dodajmy, iż śledztwo na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział ds. Wojskowości. Prokurator zwrócił się do sądu o tymczasowe aresztowanie mężczyzn. Sędzia pozytywnie rozpatrzył ten wniosek. Podejrzani trafią jak na razie za kratki na trzy miesiące.

Rzecznik ministra zaznaczył iż materiał zgromadzony przez Służby Kontrwywiady Wojskowego dowodzi, że zatrzymani obcokrajowcy prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP. Zwłaszcza obiektem ich zainteresowań była obecność armii w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej.

Poza oficjalnym komunikatem na stronie gov.pl, informacja pojawiła się także w mediach społecznościowych. Stosowny wpis opublikował Stanisław Żaryn. „SKW zidentyfikowała obywatela Rosji i obywatela Białorusi podejrzanych o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskich służb specjalnych” – napisał rzecznik ministra na Twitterze.

Co ciekawe, to nie pierwsze tego typu zatrzymania. Przypomnijmy, że w połowie marca funkcjonariusze ABW aresztowali mężczyznę, który szpiegował na rzecz rosyjskiego wywiadu. Człowiek ten był pracownikiem Wydziału Archiwalnego Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy.

Kolejne zatrzymania potencjalnych szpiegów wskazują na to, że nasz kraj jest obiektem zainteresowania Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie fakt, iż osoby zagrażające bezpieczeństwu Polski są systematycznie aresztowane, świadczą o tym, iż nasz kontrwywiad działa sprawnie.

źródło: gov.pl, media

Zobacz również: