emeryci

Te doniesienia nie ucieszą polskich seniorów. W planie wydatków na kolejny rok rządzący określili największe programy finansowane z publicznych pieniędzy. Niestety, władza nie ma w planach wypłaty jednego ze sztandarowych świadczeń, które otrzymują emeryci w naszym kraju.

Prawdopodobnie w nowym roku emeryci nie dostaną dodatkowych pieniędzy

Polski rząd ujawnił informacje zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa, który jest zobowiązany wysłać do Komisji Europejskiej do końca kwietnia. W dokumencie tym jest mowa o największych programach finansowanych z publicznych środków. Ku rozczarowaniu emerytów w 2023 roku nie zarezerwowano pieniędzy na wypłatę czternastych emerytur.

Nie jest to dobra wiadomość. W świetle rosnącej inflacji takie dodatkowe środki finansowe z pewnością przydałyby się najstarszym Polakom. Dodajmy, iż już w tym roku wypłata czternastych emerytur stanęła pod znakiem zapytania.

Na szczęście systematyczny wzrost cen spowodował, iż premier Mateusz Morawiecki oświadczył, iż jesienią 2022 r. dodatkowe wypłaty jednak trafią do seniorów. Co ciekawe, stosowna ustawa ma zostać uchwalona jeszcze w maju. Warto podkreślić, iż w regulacjach prawnych ma znaleźć się zapis, iż będą to wypłaty jednorazowe.

Czy czternaste emerytury znikną na dobre? Kilka tygodni temu wiceminister Stanisław Szwed stwierdził, iż jest możliwe wprowadzenie „czternastek” na stałe. „To rozwiązanie, nad którym pracujemy, będzie znowu jednoroczne. Nie ukrywamy, że jednym z powodów, dla których w tym roku jest czternasta emerytura, jest kwestia inflacji. Nie wykluczamy, że takie rozwiązanie może być wprowadzone w kolejnych latach. Sytuacja jest dynamiczna, zarówno jeśli chodzi o inflację, jak i kwestię związaną z wojną, która oddziałuje i będzie oddziaływać na nasz kraj” – powiedział Szwed.

Póki co nic nie wskazuje, aby słowa przedstawiciela resortu miały się ziścić. W Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2022-2025 nie odnajdziemy żadnej informacji odnośnie czternastej emerytury. Natomiast jest mowa chociażby o waloryzacji emerytur i rent, czy trzynastej emeryturze.

Na temat dodatkowych wypłat dla emerytów głos zabrał przedstawiciel rządu. „W tym roku ją uwzględniliśmy, ale nie mamy podstawy ustawowej do tego, by uwzględniać ją w kolejnych latach” – tłumaczył wiceminister finansów Piotr Patkowski. „To będzie decyzja polityczna, należy o to pytać pana premiera i panią minister rodziny Marlenę Maląg” – dodał wiceminister.

źródło: fakt.pl

Zobacz również: