Andrzej Duda

Prezydent RP otwarcie skrytykował Unię Europejską. Słowa polskiego przywódcy były niezwykle stanowcze. Andrzej Duda nie krył, że jest mocno rozczarowany postawą unijnych dygnitarzy. Co tak poruszyło głowę państwa?

Andrzej Duda zaapelował o szybsze działania UE

Z pewnością nikt nie ma wątpliwości, że Polska jest mocno zaangażowana w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Zachowanie Polaków chwali niemalże cały świat. Jednak jak słusznie zauważył Andrzej Duda, Unia Europejska nie udziela wsparcia Polsce w tej kwestii. Nadal do naszego kraju nie dotarły żadne środki unijne, które byłyby bezpośrednio przeznaczone na pomoc Ukraińcom.

Andrzej Duda wyraził ogromne rozczarowanie polityką Unii Europejskiej. „To dla mnie ogromny zawód, że nie jest nam udzielana europejska pomoc w sprawie uchodźców. To kwestia, która powinna być realizowana jak najszybciej” – zaznaczył prezydent RP.

„Sytuacja, w której dziś się znajdujemy, jest zupełnie szczególna. Nigdy jeszcze, w naszych czasach, nie doszło do agresji zbrojnej na taką skalę; agresji, na kraj wolny i niepodległy, bez żadnej przyczyny, łamiąc normy prawa międzynarodowego” – podkreślił Duda.

Polski przywódca rozmawiał ze swoim czeskim odpowiednikiem

Dodajmy, iż w środę 27 kwietnia Duda spotkał się w Pradze z przywódcą Czech Miloszem Zemanem. Głowy państwa rozmawiały na temat uchodźców z Ukrainy oraz odpowiedniej koordynacji działań strony czeskiej, jak i polskiej w kwestii pomocy takim osobom.

Andrzej Duda przyznał, że Polska wzięła na swoje barki duże zobowiązanie. Wg prezydenta wynika to z faktu, iż nasz kraj przyjął ogromną liczbę uchodźców, w tym głównie kobiety i dzieci. Głowa państwa przypomniała, iż od początku rosyjskiej agresji do Polski trafiło prawie 3 mln uchodźców, z czego blisko 2 mln nadal przebywa nad Wisłą.

„Mówiłem, że zarówno Polsce, jak i Czechom, które też przyjęły uchodźców, należy się po prostu pomoc ze strony Unii Europejskiej. To właśnie z Unii Europejskiej powinny do nas płynąć pieniądze po to, żebyśmy mogli sfinansować wszystkie potrzeby uchodźców z Ukrainy i żeby nasze kraje także mogły normalnie funkcjonować. To nie jest zwykła sytuacja, żeby 2 miliony ludzi przybyło do kraju w ciągu de facto kilku tygodni” – tłumaczył Duda.

Prezydent RP przyznał, że jest rozczarowany brakiem działań ze strony UE. „Dlatego ta polityka europejska, której nie ma w tej chwili, co chcę z całą mocą podkreślić, a powinna być, to jest coś, co jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Muszę powiedzieć, że to jest dla mnie ogromny zawód” – podsumował.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: