atak

Z OSTATNIEJ CHWILI. Jak donoszą dziennikarze portalu Onet, Władimir Putin spełnił swoje groźby i wstrzymał dostawy gazu do Polski. W ministerstwie klimatu zebrał się sztab kryzysowy, który ma rozmawiać na ten temat, szukając rozwiązania sprawy.

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski

To wiadomość dosłownie z ostatniej chwili. „Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego” – czytamy w portalu Onet. Dziennikarze dotarli też do infromacji, że w ministerstwie klimatu rozpoczęło się pilne posiedzenie sztabu kryzysowego.

Informacje o wstrzymaniu dostaw gazu dziennikarze Onetu potwierdzili zarówno w rozmowie z przedstawicielami rządu, jak i oficjelami PGNiG. „Nieoficjalnie wiadomo, że w miniony piątek upłynął termin uregulowania płatności za gaz w rosyjskiej walucie” – dodaje Onet.

O dekrecie Władimira Putina, który wprowadził obowiązek płatności za rosyjski gaz w rublach wiadomo od końca marca. Polska nie zgodziła się na te warunki, podobnie, jak większość innych krajów Unii Europejskiej.

„Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani. Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków za pośrednictwem rozbudowywanej konsekwentnie od lat infrastruktury przesyłowej Gaz-System” – mówili wcześniej przedstawiciele spółek gazowych, którzy podejrzewali ryzyko zakręcenia rosyjskiego gazu.

źródło: Onet

Zobacz również: