Ławrow Rosja

Szef rosyjskiej dyplomacji wypowiedział niepokojące słowa dotyczące ewentualnego wybuchu III wojny światowej. Zdaniem ministra MSZ Rosji – Siergieja Ławrowa niebezpieczeństwo jest poważne i realne.

Rosja straszy III wojną światową. Ukraina zareagowała na te groźby

„Istnieje realne niebezpieczeństwo wybuchu III wojny światowej”, „Niebezpieczeństwo jest poważne, jest realne, nie można go lekceważyć” – oświadczył Siergiej Ławrow. Niepokojące słowa padły z ust szefa dyplomacji Rosji w trakcie jednego z programów telewizyjnych.

Minister MSZ Rosji porównał obecną sytuację z kryzysem karaibskim. Przypomnijmy, iż doszło do niego w 1962 roku pomiędzy dwoma krajami dysponującymi bronią atomową tj. ZSRR i USA.

Siergiej Ławrow podkreślił, iż w tej chwili nie istnieje żaden kanał komunikacji między Stanami Zjednoczonymi a Federacją Rosyjską. Nikt nawet nie próbuje go stworzyć. Natomiast w trakcie kryzysu karaibskiego „istniał kanał komunikacji, któremu ufali przywódcy” ZSRR i USA.

Rosyjski polityk zauważył, że pewne próby zostały podjęte, ale zakończyły się fiaskiem. Jednocześnie minister dodał, że wbrew ostrzeżeniom jego kraju, USA dostarczają broń Ukrainie. Przedstawiciel MSZ zaznaczył także, że Rosja od wielu lat podejmuje spore wysiłki, aby nie doszło do wybuchu III wojny światowej.

Wypowiedź Siergieja Ławrowa skomentował szef dyplomacji Ukrainy. Dmytro Kułeba stwierdził, że rosyjskie groźby wynikają z tego, że Rosja zdaje sobie sprawę z porażki w wojnie w Ukrainie. „Rosja traci ostatnią nadzieję na odstraszenie świata od wspierania Ukrainy. Stąd mowa o 'prawdziwym’ niebezpieczeństwie III wojny światowej” – napisał w mediach społecznościowych ukraiński polityk. „Dlatego świat musi podwoić się we wspieraniu Ukrainy, abyśmy zwyciężyli i zapewnili bezpieczeństwo europejskie i światowe” – dodał ukraiński minister spraw zagranicznych.

Co ciekawe, to nie pierwszy raz kiedy Siergiej Ławrow wypowiedział się na temat ewentualnego wybuchu III wojny światowej. Już na początku marca br. szef MSZ Rosji w telewizyjnym wywiadzie dla arabskiej telewizji ostrzegał przed ogólnoświatowym konfliktem z użyciem broni atomowej. „III wojna światowa będzie niszczycielską wojną nuklearną” – powiedział wówczas szef rosyjskiej dyplomacji.

źródło: wp.pl, wprost.pl

Zobacz również: