atak

Ukraińscy żołnierze radzą sobie całkiem dobrze w południowej części kraju. W mediach społecznościowych pojawiła się nawet informacja o sukcesach ukraińskiej armii w tym rejonie Ukrainy. Siły rosyjskie zostały zmuszone do odwrotu. 

Siły zbrojne Ukrainy odnoszą sukcesy w obwodzie chersońskim

„Ukraińskie wojsko wyzwoliło pięć wiosek w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim na południu kraju. Rosyjskie wojska wycofały się do granic słynnej Czarnobajewki” – przekazała państwowa agencja informacyjna Ukrainy.

Informację tę potwierdziło także ukraińskie wojsko. „Pięć wsi w kierunku Chersonia zostało wyzwolonych. Okupanci cofnęli się do granic legendarnej Czarnobajewki” – poinformowała armia. „To było piekło! Nawet nie wiesz, ilu naszych zabili” – powiedział jeden z rosyjskich wojskowych, którego rozmowę przechwycił ukraiński wywiad. Żołnierz ów był członkiem oddziału, który wycofał się ze wspomnianej wioski.

Przypomnijmy, iż Czarnobajewka to mała wieś, która stała się symbolem klęski Rosji w Ukrainie i dowodem słabości rosyjskiej armii. Od początku wojny Ukraińcy wiele razy, korzystając z rakiet, ostrzału artyleryjskiego, a także ataku sił specjalnych, niszczyli na pobliskim lotnisku śmigłowce i inny sprzęt wojskowy Rosjan. Dodajmy, iż w okolicach wioski ukraińscy żołnierze zabili też jednego z generałów.

Sztab generalny Ukrainy podał również, iż w miejscowości Wełyka Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim Ukraińcy zniszczyli skład amunicji. W wyniku akcji zginęło ponad 70 rosyjskich żołnierzy. Kolejne miejsce, w którym armia Ukrainy odniosła sukces są okolice Mikołajowa. Dowództwo operacyjne Południe podało, że Rosjanie nie zdołali podejść w stronę Mikołajowa.

„Nasze jednostki odparły dwa wrogie ataki w obwodzie chersońskim, niszcząc czołg i wóz bojowy piechoty. Pozostałe siły wycofały się pod naszym ogniem na wcześniejsze pozycje” – oświadczyli przedstawiciele armii Ukrainy.

Niewątpliwie informacje o skutecznej kontrofensywie przeprowadzonej przez Ukraińców cieszą. Rosjanie kolejny już raz nie potrafią bowiem zrealizować swoich planów wojennych.

źródło: onet.pl

Zobacz również: