Recep Erdogan prezydent Turcji

Prawdopodobnie Władimir Putin poczuł się niemile zaskoczony. Chodzi o decyzję jaką Turcja podjęła w stosunku do Rosji. Oto szczegóły.

Rosyjskie samoloty wojskowe udające się do Syrii nie przelecą już nad Turcją

Przypomnijmy, iż kraj półksiężyca to jedno z niewielu państw, które do tej pory nie zdecydowały się podjąć bardzo radykalnych kroków w stosunku do Rosji. Trzeba jednak zaznaczyć, że Recep Erdogan nie jest tylko obserwatorem wojny na Ukrainie.

Turecki prezydent podejmuje wysiłki, aby doprowadzić do rozmów między przywódcami zwaśnionych stron, czyli Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim. Dodajmy, iż jakiś czas temu, na terytorium Turcji odbyły się negocjacje pokojowe delegacji reprezentujących oba państwa.

Teraz amerykańscy dziennikarze donieśli o najnowszej próbie wywarcia presji na Władimira Putina, aby ten zakończył wojnę rosyjsko-ukraińską. Mowa o odcięciu Rosjanom drogi lotniczej do Syrii.

Podkreślmy, iż wspomniany powyżej zakaz obejmuje samoloty wojskowe oraz cywilne, które miałyby transportować żołnierzy. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, iż władze w Ankarze nadal zezwalają Rosji na loty komercyjne.

O podjętej decyzji, poinformował minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. „Zamknęliśmy naszą przestrzeń powietrzną dla rosyjskich lotów wojskowych, a nawet lotów cywilnych, które przewożą personel wojskowy do Syrii” – zaznaczył minister Cavusoglu. Przypomnijmy, iż właśnie w Syrii Rosjanie bardzo mocno wspierają reżim prezydenta Baszara al-Assada.

Według ekspertów taka decyzja Turcji może skomplikować i tak trudną już sytuację logistyczną, w której znalazła się Rosja. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, iż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, tureckie władze ograniczyły przepływ zagranicznych okrętów wojennych z Morza Czarnego do Morza Śródziemnego.

Przypuszczalnie kroki podjęte przez Turków są zaskoczeniem dla Władimira Putina. Do tej pory władze w Ankarze raczej powstrzymywały się od tak stanowczych działań wobec Federacji Rosyjskiej.

Na koniec trzeba podkreślić, iż prezydent Recep Erdogan nadal zamierza kontynuować dialog z Rosją i Ukrainą. Przywódca Turcji ma nadzieję, że uda się zakończyć krwawą wojnę.

źródło: Business Insider

Zobacz również: