atak

W sobotę tj. 23 kwietnia Rosja dokonała ataku rakietowego na trzecie co do wielkości miasto w Ukrainie. Aż do dzisiejszego dnia aglomeracja ta nie ucierpiała tak bardzo, jak inne ukraińskie miejscowości. Niestety to już historia.

Władze zaapelowały do mieszkańców zaatakowanego przez Rosję miasta

Rosyjska armia dokonała dziś ataku na Odessę. Rosjanie wystrzelili wiele rakiet w kierunku tego położonego nad Morzem Czarnym miasta. Niestety, pojawiły się informacje o ofiarach śmiertelnych. Władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż ciągle jest niebezpiecznie.

Ukraińscy dziennikarze podali, że na Odessę spadły cztery rakiety, prawdopodobnie pociski manewrujące Kalibr. Wiele wskazuje na to, iż pociski zostały wystrzelone znad Morza Kaspijskiego przez rosyjskie samoloty strategiczne Tu-95.

Niestety, jeden z pocisków trafił w blok mieszkalny. Wybuchł pożar. Zniszczeniu uległy stojące na podwórzu samochody oraz kilka mieszkań. W pozostałych zostały wybite okna. Dodajmy, iż wiadomość o ataku rakietowym na Odessę potwierdziło dwództwo operacyjne „Południe” ukraińskiej armii.

„Liczba ofiar ataku rakietowego na Odessę wzrosła do pięciu” – przekazał szef obwodowej administracji Andrij Jermak. W tej chwili wiemy o 18 osobach, które odniosły obrażenia w wyniku ataku Rosji.

Do smutnych wieści z Oddesy odniósł się minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. „Jedynym celem rosyjskich uderzeń rakietowych na Odessę jest terror. Rosja musi zostać uznana za państwowego sponsora terroryzmu i odpowiednio potraktowana. Żadnych interesów, żadnych kontaktów, żadnych projektów kulturalnych. Potrzebujemy muru między cywilizacją a barbarzyńcami uderzającymi rakietami w spokojne miasta” – zaznaczył polityk.

Niewątpliwie Odessa to ważny strategicznie dla Ukrainy oraz Rosji punkt. Miasto to znany port położony nad Morzem Czarnym. Aż do dzisiejszego dnia w aglomeracji tej nie doszło do bezpośrednich walk z rosyjskimi żołnierzami. Również wcześniejsze sporadyczne ataki rakietowe nie wyrządziły poważnych szkód. Niestety, dzisiejszej soboty uległo to zmianie.

Na koniec warto podkreślić, iż od samego początku wojny Ukraińcy zwracają uwagę, iż Odessa może stać się celem operacji desantowej armii rosyjskiej. W tym celu Rosja miałaby użyć okrętów wojennych Floty Czarnomorskiej.

źródło: onet.pl

Zobacz również: