Rosja

Media obiegła dziś informacja o nowym sojuszniku Rosji. Stosowne porozumienie podpisali ministrowie obrony. Jaki kraj zdecydował się nawiazać współpracę wojskową z Federacją Rosyjską, która zaatakowała Ukrainę?

To już druga umowa Rosji z afrykańskim krajem

Dziś ujawniono, że Rosja ma nowego sojusznika. Jest nim jeden z afrykańskich krajów – Kamerun. Co ciekawe, stosowną umowę podpisano już tydzień temu tj. 12 kwietnia. Jednak dopiero teraz podano to do publicznej wiadomości.

Porozumienie o współpracy wojskowej między dwoma krajami podpisali w Moskwie ministrowie obrony. Szef resortu obrony z Kamerunu Joseph Beti Assomo oraz jego rosyjski odpowiednik Siergiej Szojgu.

Umowa liczy 13 stron. Zgodnie z jej zapisami oba państwa zobowiązują się do wymiany opinii i informacji na temat polityki obronnej i bezpieczeństwa międzynarodowego. Poza tym, deklarują rozwój stosunków w dziedzinie wspólnych szkoleń, medycyny, topografii i hydrografii wojskowej.

Warto dodać, iż warunki porozumienia są dość niejasne i nie dotyczą wielu wewnętrznych problemów afrykańskiego kraju. Przykładowo w umowie nie znajdziemy nić na temat walki z islamskimi ekstremistami z Boko Haram, czy o separatystycznym kryzysie w północno-zachodnich regionach Kamerunu.

Co ciekawe, to nie pierwsza umowa wojskowa jaką Kamerun podpisał z Rosją. Już w 2015 roku zawarto porozumienie między oboma krajami. Nie trudno wyliczyć, iż do nawiązania współpracy doszło po aneksji Krymu przez Rosjan.

Podkreślmy, iż podpisana w kwietniu umowa to niejedyny dowód dobrych stosunków między państwami, a wręcz prorosyjskiej polityki. Podczas lutowego głosowania Zgromadzenia Ogólnego ONZ dotyczącego wezwania Rosji do wycofania się z Ukrainy, Kamerun był nieobecny. Natomiast w trakcie drugiego wstrzymał się od głosu.

Eksperci obawiają się, iż zawarcie najnowszego porozumienia może sprawić, iż w Kamerunie pojawią się najemnicy z Grupy Wagnera. Przypomnijmy, iż tzw. „Wagnerowcy” oskarżani są o okrucieństwo i łamanie praw człowieka w Afryce, przede wszystkim w Republice Środkowoafrykańskiej, Libii, Sudanie i Mali.

źródło: wp.pl

Zobacz również: