atak

Ukraiński wywiad dotarł do sensacyjnych dokumentów. Wynika z nich, że już dwa lata temu Rosja planowała inwazję na inny europejski kraj. O jakim państwie mowa? Dlaczego Władimir Putin rozważał atak? Oto szczegóły na ten temat.

Rosja przygotowała plan inwazji i stłumienia protestów

„Armia rosyjska planowała inwazję wojskową na Białoruś. Dokumenty uzyskane przez wywiad wojskowy Ukrainy świadczą o przygotowaniu 1 Armii Pancernej Rosji do inwazji i zajęcia terytorium Białorusi” – ogłosił Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Zaskakujący wpis pojawił się dziś w mediach społecznościowych.

https://twitter.com/DI_Ukraine/status/1516339177155186696

Ukraińskie służby wywiadowcze twierdzą, że Rosja „po sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi opracowała plan inwazji i stłumienia protestów”. Oczywiście mowa o wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku.

Przypomnijmy, iż według oficjalnych danych, na kolejną kadencję został wybrany Aleksander Łukaszenka. Dyktator miał uzyskać 80,1% wszystkich głosów. Sfałszowane wyniki wyborów wywołały falę protestów w całej Białorusi. Obywatele wyszli na ulice białoruskich miast domagając się ustąpienia „Baćki” i przeprowadzenia uczciwego głosowania. Łukaszenka bardzo brutalnie stłumił protesty. Wykorzystał przy tym białoruskie wojsko.

Jednak był taki moment, iż wydawało się, że reżim może przegrać z walczącymi o demokrację obywatelami. Oczywiście Władimir Putin nie zamierzał pozostawić swojego przyjaciela, Aleksandra Łukaszenki, bez pomocy. Przywódca Rosji chciał pomóc białoruskiemu dyktatorowi w przebiegły sposób. „Okupacja Białorusi miała zostać zaplanowana pod pozorem uniknięcia przez Rosję zaangażowania w regionalną lub na szeroką skalę wojny z członkami NATO” – wyjaśnił ukraiński wywiad.

O tym, iż Kreml rzeczywiście rozważał inwazję na Białoruś, świadczy ujawniony przez Ukraińców „Plan przegrupowania jednostek wojskowych 1. Armii Pancernej na terenie zadania”.

Warto dodać, iż informację o planowanej interwencji militarnej rosyjskiej armii na Białorusi, potwierdził w mediach społecznościowych doradca przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. „Ukraiński wywiad podaje, że armia rosyjska planowała inwazję wojskową na Białoruś. Po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi rosyjskie wojsko opracowało plan inwazji na kraj i stłumienia powszechnych protestów” – napisał Franak Wiaczorka.

źródło: interia.pl

Zobacz również: