Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Z pewnością to dobra wiadomość dla polskich emerytów. Wszystko z powodu nowych przepisów, które przygotował rząd. Zapowiadane przez władze regulacje prawne obejmą także seniorów w naszym kraju. Niebawem mogą oni otrzymać nawet kilkaset złotych. Oto szczegóły.

Emeryci skorzystają na obniżce PIT z 17 do 12 procent

W myśl projektu ustawy podatkowej, PIT będzie obniżony z 17 do 12 procent. Niewątplwie takie rozwiązanie jest korzystne dla emerytów. Dlaczego? Otóż w związku ze zmianami podatkowymi, Urząd Skarbowy zwróci wielu polskim seniorom pobrany wcześniej podatek. Co ciekawe, niektórzy Polacy mogą otrzymać nawet 600 złotych.

Warto podkreślić, iż obniżka ma wejść w życie dopiero 1 lipca tego roku. Jednak trzeba zaznaczyć, że w tym konretnym wypadku prawo zadziała wstecz. Nowe regulacje mają obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. Cóż to oznacza dla polskich seniorów?

Na pewno z tej informacji powinni ucieszyć się emeryci, których świadczenie jest wyższe niż 2500 zł. Dlaczego? Otóż po pierwsze ich podatek zostanie obniżony. Po drugie, otrzymają zwrot podatku dochodowego, który Urząd Skarbowy pobrał od nich do lipca br.

Redaktorzy jednego z popularnych dzienników wyliczyli, iż przykładowo emeryt z uposażeniem w wysokości 2600 zł powinien otrzymać 30 złotych zwrotu podatku. Z kolei senior pobierający świadczenie rzędu 4500 zł może liczyć aż na 600 zł ze Skarbówki.

Jak widać, część emerytów skorzysta na zapowiadanych przez rząd zmianach regulacji prawnych. Niektórzy w mniejszym, a inni w większym stopniu. Wydaje się jednak, że w sytuacji polskich seniorów cieszą każde, nawet niewielkie, dodatkowe pieniądze.

Na koniec wróćmy jeszcze do projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto zauważyć, iż nowela wprowadza nie tylko obniżkę niższej stawki PIT z obecnych 17 do 12 procent. Zmodyfikowane przepisy likwidują także tzw. ulgę dla klasy średniej.

źródło: se.pl

Zobacz również: