pogoda

Pogoda w drugiej połowie kwietnia nie pozwoli nam się nudzić. W nadchodzących dniach będzie niebezpiecznie. Natomiast później szykuje się prawdziwa, wiosenna niespodzianka. Oto co prognozują meteorolodzy na najbliższy czas.

Pogoda w  drugiej połowie kwietnia będzie bardzo zmienna

Według synoptyków, w najbliższych godzinach pogoda w niektórych rejonach Polski zrobi się naprawdę niebezpieczna. Pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują opady śniegu i przymrozki. Prawdopodobnie przy gruncie temperatura może spaść nawet do -5 st. C.

Powodem takie iście zimowej pogody w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, jest system frontów atmosferycznych i niżów. Głównym układem jest niż „Renata”.

W związku z tym, iż pogoda zapowiada się groźnie, IMGW wydał ostrzeżenia dla części kraju. Synoptycy opublikowali alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami w nocy z wtorku na środę. Ostrzeżenia dotyczą:

  • woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego,
  • południowej części woj. łódzkiego oraz dolnośląskiego,
  • południowych i środkowych powiatów woj. lubelskiego,
  • dla powiatu lipskiego i zwoleńskiego w woj. mazowieckim

To jednak nie wszystko, co przygotowała dla nas pogoda. W drugiej połowie tygodnia czeka nas miła niespodzianka. Meteorolodzy prognozują zdecydowaną poprawę pogody. Od najbliższego piątku prawie w całym kraju ma być pogodnie i słonecznie.

Jedynym wyjątkiem ma być wschodnia Polska. W tym rejonie popołudniami na pogodnym niebie pojawiać się będą wypiętrzone chmury kłębiaste. Możliwe, że pokropi z nich słaby, przelotny deszcz.

Eksperci przyznają, że wraz z piątkową poprawą pogody, słupki rtęci w Polsce zdecydowanie wzrosną. Na początku nadchodzącego weekendu tj. w piątek prawie w całym kraju temperatura wzrośnie do 10-13 stopni, a na południu i na zachodzie nawet do 15-17.

Z kolei w sobotę i niedzielę możemy liczyć na jeszcze wyższą temperaturę. Termometry wskażą od 15 stopni na wschodzie do nawet 20 na zachodzie. Dodajmy, iż za sprawą słońca, odczuwalna temperatura będzie wyższa. Zdaniem meteorologów, taka przyjemna pogoda utrzymać powinna się do połowy przyszłego tygodnia.

źródło: wp.pl, onet.pl

Zobacz również: