Niemcy zmieniają kurs wobec Rosji
zdj. Marek Borawski, KPRP

We wtorek 12 kwietnia doszło do spotkania prezydentów Niemiec i Polski. Frank Walter-Steinmeier przybył do Warszawy, aby rozmówić  z Andrzejem Dudą. Wspólna konferencja prasowa przywódców pokazuje, iż nasi zachodni sąsiedzi zmieniają narrację wobec Rosji.

Niemcy przyznały się do błędu

Jak nie trudno się domyślić, tematem wizyty niemieckiego przywódcy była głównie inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydenci Niemiec i Polski rozmawiali na temat dalszych kroków, które powinny zostać podjęte przez europejskie państwa wobec zaistniałej sytuacji.

Niewątpliwie wizyta Franka Waltera-Steinmeiera nie należała do najłatwiejszych. W końcu to obecny prezydent był gorącym orędownikiem prorosyjskiej polityki Niemiec. Takie podjeście przyczyniło się m.in. do powstania gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Przywódca Niemiec przyznał się jednak do błędu. Walter-Steinmeier zaznaczył, że jego dotychczasowe podejście wobec Rosji było błędne. Dopiero wojna na Ukrainie sprawiła, że głowa państwa doszła do powyższych wniosków.

Można zastanowić się skąd taka zmiana w podejściu niemieckich władz. Prawdopodobnie ogromny wpływ na Niemców mają tragiczne doniesienia o zbrodniach dokonanych przez Rosjan w ukraińskich miastach i wsiach.

Wydaje się, że znaczenie ma także sytuacja, do której doszło w dniu dzisiejszym. Otóż prezydent Niemiec chciał przyjechać do Kijowa, aby porozmawiać z przywódcą Ukrainy. Okazało się jednak, że Wołodymyr Zełenski odmówił spotkania z Walterem-Steinmeierem. „Wszyscy znamy bliskie stosunki Steinmeiera z Rosją (…). W tej chwili nie jest mile widziany w Kijowie. Zobaczymy, czy to się zmieni” – powiedział jeden z ukraińskich dyplomatów.

Walter-Steinmeier wypowiedział ważne słowa

W trakcie spotkania Andrzej Duda poruszył temat uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski. „Bylibyśmy wdzięczni, gdybyśmy mogli liczyć na pozytywny głos ze strony Republiki Federalnej Niemiec wspierający ustanowienie w ramach UE specjalnych funduszy, które pomogłyby od strony finansowej rozwiązać wiele kwestii” – zaznaczył polski prezydent.

Niezwykle istotne wydają się słowa, które Frank-Walter Steinmeier wypowiedział do Andrzeja Dudy. Niemiecki przywódca zapewnił, iż dziś Niemcy i Polska stoją „ramię w ramię”. Co ważne, Niemiec zadeklarował, że „nie może być powrotu do normalności z tą Rosją”, a zbrodnie wojenne dokonane przez Rosjan powinny być rozliczone. Dodajmy, iż prezydent Niemiec oświadczył, iż jego kraj wesprze Polskę w staraniach o dodatkowe środki finansowe z UE.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: