katastrofa smoleńska

Jutro 12 rocznica katastrofy polskiego Tu-154, do której 10 kwietnia 2010 roku, o godzinie 8:41 doszło w Smoleńsku. Zginęło wówczas 96 osób, wśród których byli także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską. Wraz z rosyjską agresją na Ukrainie wrócił temat katastrofy smoleńskiej. Widząc, że Władimir Putin zdolny jest do wszystkiego, wielu zastanawia się na nowo, czy katastrofa w Smoleńsku była przypadkiem. Swoje zdanie wyraził już Jarosław Kaczyński, a teraz, o to samo zostali zapytani Polacy. Wyniki sondażu mogą zaskoczyć wiele osób.

Co naprawdę wydarzyło się na lotnisku w Smoleńsku 10 kiwetnia 2010 roku?

To pytanie wciąż jest otwarte w przestrzeni publicznej. Przed kilkoma dniami głos na ten temat zabrał Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaszokował wielu, ale równie wielu jest zaszokowanych teraz, po opublikowaniu wyników sondażu.

„Pierwszy raz po zapoznaniu się z różnymi dokumentami mam wyjaśnienie całości.” – przyznał niedawno Jarosław Kaczyński. „Więcej na ten temat nie mogę mówić. Mam prawo, jako poszkodowany, dostępu do różnych śledztw, ale nie mogę wszystkiego powiedzieć” – dodawał przed kilkoma dniami.

Po tej wypowiedzi na nowo ruszyła ogromna publiczna dyskusja, czy w Smoleńsku był zamach, którego zleceniodawcą mógłbyć Władimir Putin? Wygląda na to, że wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego oraz wiele tajemnic wokół katastrofy smoleńskiej, które wypływały w ostatnich latach, przekonały coraz to więcej osób, że przyczyną śmierci 96 osób nie był nieszczęśliwy wypadek czy zbieg okoliczności.

Polacy ponownie zabrali głos na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej

Sondaż odnośnie zdania na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej przeprowadziła pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. „Czy bierze Pani/Pan pod uwagę możliwość, że katastrofa polskiego samolotu w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 roku mogła być wynikiem celowego działania osób trzecich, np. zamachu?” – brzmiało pytanie.

Odpowiedzi? Dla wielu z pewnością ogromne zaskoczenie. Aż 48% badanych zdecydowanie lub raczej bierze pod uwagę, że w Smoleńsku doszło do zamachu. To jeszcze nie wszystko.

Co prawda 33% osób kategorycznie odrzuciło możliwość, jakoby przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach, ale 19% osób wciąż się waha i odpowiedziało, że nie ma w tym momencie na ten temat wyrobionego zdania. Jak można skomentować takie wyniki sondażu?

„Na pewno rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, że Putin jest zdolny absolutnie do wszystkiego. W oczywisty sposób uprawdopodabnia to tezę o zamachu w Smoleńsku – dla wielu Polaków oczywistą już od kwietnia 2010 roku.” – analizują dziennikarze portalu wPolityce.pl.

źródło: wPolityce.pl, media

Zobacz również: