wybuch gazu

To już pewne. Rosja podjęła decyzję, która niewątpliwie jest odwetem na Polsce. Mało tego, Kreml wyznaczył konkretną datę, do której mamy czas na dostosowanie się do postanowienia rosyjskich władz.

Szef MSZ Polski nie ma wątpliwości. To odpowiedź Rosji na zdecydowane działania naszego kraju

Rosyjskie władze podjęły stanowczą decyzję. 45 polskich dyplomatów, a także pracowników konsularnych musi bezwzględnie opuścić Rosję. Dodajmy, iż Rosja wyznaczyła konkretny termin, do którego polscy pracownicy muszą wyjechać z terenu Federacji Rosyjskiej. Mowa o środzie, 13 kwietnia. Zatem Polakom nie zostało zbyt wiele czasu na wyjazd.

Informację dotyczącą wydalenia polskich dyplomatów i pracowników konsularnych MSZ Rosji przekazało na ręce ambasadora RP Krzysztofa Krajewskiego. Niewątpliwie taki krok Kremla to odpowiedź na polską decyzję z marca tego roku.

Przypomnijmy, iż 23 marca polski rząd zdecydował o wyrzuceniu z naszego kraju 45 rosyjskich dyplomatów. O powodach decyzji władz RP wypowiedział się wówczas rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Łukasz Jasina zaznaczył, iż Polska wydaliła grupę rosyjskich urzędników w związku z ich działalnością niezgodną ze statusem dyplomaty, czyli za szpiegostwo.

Jak już wspomnieliśmy, zachowanie Rosjan jest odwetem za wcześniejszą decyzję Polaków. Zresztą Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew mówił swego czasu otwarcie o tym, że Rosja dokona „kroków odwetowych”.

Dodajmy, iż polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało, że komunikat w sprawie wydalenia naszych dyplomatów z Rosji, nie jest zaskoczeniem. „Kiedy my wydaliliśmy 45 dyplomatów rosyjskich, dlatego że oddawali się działalności niegodnej dyplomatów, doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że w stosunkach między państwami dominuje zasada wzajemności” – stwierdził szef MSZ Zbigniew Rau. „Więc ten krok nie stanowi dla nas żadnego zaskoczenia. Będziemy postępować zgodnie z naszym ustalonym planem wynikającym z naszych oczywistych oczekiwań” – dodał minister.

Jak widać, Rosja coraz bardziej izoluje się, a raczej jest izolowana przez państwa Europy Zachodniej. Nie tylko Polska, ale również m.in. Niemcy, Słowacja, czy Czechy, wydalili rosyjskich dyplomatów z terytorium swoich krajów.

źródło: o2.pl

Zobacz również: