polityk

Niepokojące z okolic Charkowa. Okazuje się, że Rosja sięgnęła po kolejną śmiercionośną broń, której zakazano używać na mocy konwencji z 1997 roku. Niestety, prawdopodobnie wykorzystanie tego typu broni powoduje, że liczba ofiar może drastycznie wzrosnąć.

Rosja używa inteligentnego rodzaju broni. To nieco komplikuje sytuację Ukraińców

Dziennikarze „The New York Times” podali niepokojące wiadomości. Otóż ukraińscy technicy, którzy zajmują się rozminowywaniem obszarów, na których odbywały się działania wojenne, odkryli coś, co niezbyt ich uradowało.

Pod Charkowem odnaleziono urządzenie POM-3. Co to takiego? To rodzaj inteligentnej broni. Nietypowa broń, będąca w posiadaniu armii rosyjskiej, różni się od zwykłej miny tym, że wykrywa ruch zbliżającego się człowieka.

„Mina POM-3 jest zazwyczaj wystrzeliwana przez rakietę i spada na ziemię na spadochronie, a następnie wbija się w ziemię, gdzie czeka na ofiarę. Gdy mina wyczuje człowieka, wystrzeliwuje małą głowicę wybuchową, która jest detonowana w powietrzu. W efekcie wytwarza odłamki, które mogą śmiertelnie ranić w odległości do ok. 15 metrów” – wyjaśnili dziennikarze.

Z tego powodu POM-3 jest dużo bardziej niebezpieczny od tradycyjnej miny, która musi wejść w bezpośredni kontakt z człowiekiem, aby eksplodować. Przykładowo, potencjalna ofiara musi na nią nadepnąć.

Bez wątpienia, wykorzystanie tego typu broni przez Rosjan bardzo zaniepokoiło Ukraińców. Zdaniem ukraińskich saperów, użycie POM-3 sprawi, że po zakończeniu działań wojennych dużo trudniej będzie dany obszar oczyścić z min. Poza tym, wiąże się to z tym, że będzie dużo więcej ofiar niż w przypadku tradycyjnych min.

Warto dodać, iż jeden z ekspertów stwierdził, że koniecznym jest w takiej sytuacji zakup specjalnych urządzeń. Mają one pomóc w neutralizacji inteligentnych min. „Będziemy musieli znaleźć darczyńców, którzy zakupią roboty, które pozwolą nam radzić sobie z tym rodzajem zagrożenia” – powiedział James Cowan.

Co ciekawe, korzystanie z POM-3 zostało zabronione na mocy konwencji z 1997 r. Dokument ten wprowadził zakaz używania min przeciwpiechotnych. Problem w tym, że Rosja nie znalazła się pośród 163 sygnatariuszy tego porozumienia.

źródło: onet.pl

Zobacz również: