atak

Zlokalizowany nad Morzem Bałtyskim Obwód Kaliningradzki to jedyne miejsce, w którym Polska graniczy z Rosją. W związku z tym, iż jesteśmy członkiem NATO obszar ten jest newralgicznym punktem. W dobie wojny w Ukrainie, Kaliningrad jeszcze bardziej przyciąga uwagę.

Wojna znacząco wpłynęła na życie w Kaliningradzie

Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, zupełnie zmieniły się stosunki między Polską a Obwodem Kaliningradzkim. Krótko mówiąc wszelkie kontakty zostały wstrzymane. Po 24 lutym Rosjanie nie przyjeżdżają już do naszego kraju na zakupy. Na terenach przygranicznych zlikwidowano rekalmy w języku rosyjskim. Ruch na granicy jest praktycznie zerowy.

Dodajmy, iż zdaniem części osób samochody ciężarowe nie powinny w ogóle przejeżdżać przez Obwód Kaliningradzki. „Jeśli Rosja chce, aby TIR-y docierały do Kaliningradu bez przeszkód, to niech wycofa wojska z Ukrainy. Jeśli Rosja chce być traktowana jak normalny kraj, to niech zakończy wojnę i zacznie przestrzegać prawo międzynarodowe” – powiedział poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek.

Oczywiście rosyjskie władze zareagowały na propozycje sankcji, które miałyby dotknąć Kaliningradu. Kreml straszy Zachód, iż tego typu działania mogą mieć przykre konsekwencje. „Naprawdę mam nadzieję, że zdrowy rozsądek w Europie nie pozwoli na rozpoczęcie jakichkolwiek gier wokół Kaliningradu. Myślę, że wielu rozumie, że to igranie z ogniem” – ostrzegł Aleksandr Gruszko Wiceszef MSZ Rosji.

Okazuje się jednak, iż prawdopodobnie sama Rosja dopuszcza się prowokacji w regionie Kaliningradu. Przykładem może być sytuacja, o której donieśli kilka tygodni temu fińscy piloci. Otóż samoloty znajdujące się w pobliżu kaliningradzkiej przestrzeni powietrznej, zaczęły mieć problemy z systemami nawigacji satelitarnej GPS.

Teraz Rosja planuje kolejną prowokację. Otóż Moskwa zamierza zorganizować międzynarodowe igrzyska wojenne w Obwodzie Kaliningradzkim. Doniesienia te podała znana agencja prasowa Reuters. Zdaniem mediów, w wydarzeniu może uczestniczyć nawet tysiąc żołnierzy.

Czym są międzynarodowe igrzyska wojenne? To turniej organizowany przez rosyjski resort obrony. Rywalizują w nim armie z całego świata. Zmagania odbywają się w kilkunastu różnych konkurencjach.

Co ciekawe, pierwsza edycja igrzysk odbyła się w 2015 r. Warto zaznaczyć, iż Rosja zaprasza do udziału w turnieju wybrane przez siebie kraje. Jak dotąd udział w igrzyskach wzięli wojskowi z Azerbejdżanu, Iranu, Serbii czy Tadżykistanu oraz Chin.

źródło: media, Reuters, media społecznościowe

Zobacz również: