Rosja

Ukraiński wywiad ujawnił kolejne wstrząsające nagrania. Mowa o rozmowach radiowych rosyjskich żołnierzy. Ich treść nie pozostawia żadnych wątpliwości. Władze Rosji mogą mówić co chcą, ale i tak nikt im już nie uwierzy.

Rosjanie celowo atakują ukraińskich cywilów

Przedstawiciele Kremla uparcie twierdzą, że armia rosyjska nie atakuje ukraińskich cywilów. Bliscy współpracownicy Władimira Putina bezczelnie kłamią, że celem rosyjskich żołnierzy jest infrastruktura wojskowa.

Tymczasem ukraiński wywiad zdobył nagrania – rozmowy radiowe żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Słowa wypowiedziane przez rosyjskich dowódców nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Wysocy rangą wojskowi armii Władimira Putina wydają przerażające rozkazy swoim podwładnym. Rosjanie mają zabijać ukraińskich cywilów oraz ostrzeliwać osiedla mieszkalne i miejsca, w których ukrywają się zwykli mieszkańcy.

Nagrania, które udało się przechwycić ukraińskiemu wywiadowi, porażają. W jednym z materiałów słyszymy, jak rosyjski oficer rozkazuje swojemu artylerzyście celowo atakować miejsca zamieszkałe przed ludność cywilną. „Ostrzelajcie całe miasto. Macie strzelać bezpośrednio w osiedla, rozumiesz?” – wydał polecenie dowódca. „Tak właśnie robimy” – potwierdził żołnierz.

Kolejne nagrania są jeszcze bardziej wstrząsające. „Coś przejechało obok, ale nie jestem pewien, czy to zwykły samochód, czy pojazd wojskowy. Obok wyszło dwóch ludzi, są ubrani jak cywile” – powiedział żołnierz. „Zabić ich wszystkich” – odpowiedział mu bez skrupułów przełożony.

Jeszcze inna rozmowa pokazuje, że czasem niektórzy Rosjanie wahali się, co zrobić. „Wszyscy w tej wiosce to cywile…” – zauważył rosyjski żołnierz. „Co z tobą nie tak? Jak są tam cywile, to ich zabijcie” – dziwił się oficer.

Oczywiście pomimo dowodów w postaci nagrań, czy też ciał ukraińskich cywilów, Rosja nadal trzyma się swojej kłamliwej wersji. Kreml uważa, że ataki armii rosyjskiej nie są nakierowane na zwykłych obywateli. Z kolei nagrania określa mianem fałszywek.

Na szczęście już chyba nikt nie wierzy w słowa Rosji. W Ukrainie trwają prace prokuratorów, które polegają na gromadzeniu dowodów potwierdzających, iż Władimir Putin dopuścił się zbrodni ludobójstwa. Miejmy nadzieję, że niebawem rosyjski przywódca stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze i odpowie za swoje czyny.

źródło: onet.pl

Zobacz również: