USA
fot. Youtube

Sekretarz stanu USA wypowiedział ważne słowa. Antony Blinken zabrał głos w sprawie sankcji nałożonych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Według amerykańskiego urzędnika, możliwe jest zniesienie obostrzeń w stosunku do Federacji Rosyjskiej. Jednak, aby tak się stało musi zostać spełniony jeden warunek.

Celem USA jest zmiana polityki Władimira Putina, a nie utrzymanie sankcji na stałe

„USA rozważą zniesienie wprowadzonych przeciwko Rosji sankcji, jeśli pomoże to w zakończeniu wojny i utrzymaniu suwerenności Ukrainy” – poinformował w wywiadzie telewizyjnym sekretarz stanu w administracji prezydenta Joe Bidena.

Wypowiadając powyższe słowa Antony Blinken ustosunkował się do pytania, które zadał mu dziennikarz. Redaktor chciał wiedzieć, czy zniesienie sankcji może stać się częścią negocjacji pokojowych między Rosją i Ukrainą.

Przedstawiciel USA podkreślił, iż kraje, które nałożyły na Federację Rosyjską ograniczenia gospodarcze, zamierzają się kierować tym, czego chce Ukraina. „I jeśli Ukraina zdecyduje, że może zakończyć tę wojnę, śmierć i zniszczenie, zapewnić sobie dalszą niepodległość i suwerenność, a będzie to wymagać zniesienia sankcji, to oczywiście to rozważymy” – zaznaczył Blinken.

Warto wspomnieć, iż Amerykanin wypowiedział się również na temat celu nałożenia sankcji. Zdaniem wysokiego rangą urzędnika USA, restrykcje zostały wprowadzone po to, aby zmienić zachowanie Rosji. W żadnym wypadku nie chodzi o utrzymanie ograniczeń gospodarczych na stałe.

Dodajmy, iż w jednym z wcześniejszych wywiadów Blinken zaznaczył, iż obecnie USA koncentrują się na kolejnym poszerzaniu i zacieśnieniu sankcji.

Amerykański sekretarz stanu odniósł się do efektu dotychczasowych sankcji w świetle umacniania się kursu rubla. Szef dyplomacji USA stwierdził, że jest to wywołane sztucznym podtrzymywaniem kursu rosyjskiej waluty. Jednocześnie Antony Blinken zauważył, że w dłuższej perspektywie taka tendencja jest nie do utrzymania.

Według współpracownika prezydenta Joe Bidena, Rosja zanotuje w tym roku 10% spadek PKB. Podczas gdy inne państwa będą powoli wychodzić z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, w przypadku Federacji Rosyjskiej będzie inaczej. Polityk podkreślił, iż jego opinia jest poparta prognozami ekonomistów.

źródło: money.pl

Zobacz również: