USA

Amerykańskie media doniosły, że wywiad USA przechwycił cenne w kontekście trwającej wojny na Ukrainie informacje. Rosja modyfikuje dotychczasową strategię agresji militarnej na wschodzie Europy. W tej chwili cel ma być tylko jeden. Oto szczegóły.

USA wskazują, iż Władimir Putin chce ogłosić swoje zwycięstwo 9 maja

Amerykański wywiad przechwycił informacje, które świadczą o tym, iż Rosja zmienia plan działania na Ukrainie. Armia rosyjska ma teraz jeden, główny cel. Chodzi o przejęcie Donbasu oraz innych wschodnich części Ukrainy.

Oprócz tego, prezydent Rosji pragnie podać informację o zwycięstwie rosyjskiej armii za nieco ponad miesiąc tj. 9 maja. W tym dniu Rosjanie świętują tzw. Dzień Zwycięstwa, który upamiętnia kapitulację nazistowskiej III Rzeszy w II wojnie światowej.

„Wojska rosyjskie nie były w stanie utrzymać kontroli nad obszarami, które miały być ich głównym celem. Dlatego też Putin jest pod presją, aby jak najszybciej ogłosić „zwycięstwo” i zademonstrować rzekomą siłę Rosji”, „Władimirowi Putinowi zależy na tym, aby ogłosić „zwycięstwo” podczas obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja” – przekazała jedna z amerykańskich stacji telewizyjnych powołując się na kontrwywiad USA.

Warto zauważyć, iż Dzień Zwycięstwa jest huczne obchodzony na Placu Czerwonym w Moskwie. To wtedy ma miejsce słynna defilada wojskowa. „Putin chce mieć możliwość świętowania tego dnia jakiegoś zwycięstwa w swojej wojnie przeciwko Ukrainie” – zauważyli dziennikarze z USA.

Co ciekawe, Władimir Putin zamierza przeprowadzić paradę zwycięstwa 9 maja niezależnie od sytuacji na ukraińskim froncie lub etapu, na którym znajdować się będą negocjacje pokojowe z Ukrainą.

Dodajmy, iż część ekspertów wojskowości zastanawia się, co takiego chce zaprezentować prezydent Rosji w trakcie defilady. W końcu wojna na Ukrainie pokazała, iż armia rosyjska jest w opłakanym stanie. „Z drugiej strony, parada zwycięstwa z jakimi żołnierzami i pojazdami?” – powiedział anonimowo europejski urzędnik ds. obronności.

Rosjanie chcą jak najszybciej przejąć kontrolę na wschodzie Ukrainy z powodu zmieniających się warunków pogodowych. „Putin może też chcieć zająć wschodnie tereny Ukrainy do początku maja z przyczyn stricte pogodowych – wraz z ociepleniem ziemia będzie rozmarzać, co utrudni ruchy rosyjskiego wojska. Tak więc dla Kremla najważniejsze jest, by znalazły się one na docelowych pozycjach jak najszybciej” – ustalił wywiad USA.

źródło: wp.pl

Zobacz również: