atak

Dobre wiadomości napłynęły w sprawie wsparcia ukraińskiej armii. Ukraina otrzyma czołgi, dzięki którym będzie mogła jeszcze skuteczniej odpierać ataki Rosji. Czy niebawem Wołodymyr Zełenski dostanie również samoloty, o które zabiega od dłuższego czasu?

USA będzie pośrednikiem w przekazaniu czołgów Ukrainie

„USA będą pośredniczyć w przekazaniu Ukrainie przez sojuszników czołgów z epoki sowieckiej” – poinformował jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników. Dziennikarze powołali się na wiadomości, które otrzymali od przedstawiciela Białego Domu. Dodajmy, iż wg mediów, pierwsze dostawy rozpoczną się wkrótce.

Zgoda amerykańskiej administracji na bycie pośrednikiem to reakcja na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jakiś czas temu ukraiński przywódca apelował o udzielenie wsparcia w postaci czołgów. Dodajmy, iż urzędnik nie podał ile maszyn i z jakich krajów będzie przekazanych Ukrainie. Co ciekawe, póki co nie wiadomo również na czym ma polegać konkretnie amerykańskie pośrednictwo.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż w tej chwili ukraińska armia korzysta z czołgów pochodzących z czasów Związku Sowieckiego. Są to głównie T-72. Tego typu sprzęt można odnaleźć na wyposażeniu wielu państw byłego Układu Warszawskiego m.in. Polski.

Mówiąc o sprzęcie wojskowym, należy zaznaczyć, iż Niemcy wyraziły zgodę na transfer 56 bojowych wozów piechoty BWP-1 z Czech. Pojazdy mają trafić do Ukrainy za kilka tygodni, ponieważ trzeba wykonać przy nich konieczne naprawy.

Decyzja USA w sprawie czołgów spowodowała, iż część opinii publicznej zaczęła się zastanawiać nad możliwością przekazania samolotów bojowych. Przypomnijmy, iż o tego typu wsparcie apelował Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy poprosił, aby Stany Zjednoczone dostarczyły Polsce i innym krajom Europy Środkowo-Wschodniej amerykańskie samoloty bojowe. Dzięki temu, państwa te mogłyby przekazać Ukrainie samoloty produkcji radzieckiej.

„W rozmowie telefonicznej z prawie 300 amerykańskimi parlamentarzystami Zełenski w emocjonalny sposób prosił o pomoc, mówiąc, że Ukraina bardzo potrzebuje więcej samolotów, zwłaszcza po tym, jak NATO zdecydowało się nie tworzyć strefy zakazu lotów, ponieważ groziłoby to szerszym konfliktem z Rosją” – doniósł jeden z najważniejszych dzienników finansowych na świecie.

Słowa te potwierdził jeden z amerykańskich polityków. „Jego głównym życzeniem było, aby Stany Zjednoczone pozwoliły Polsce i Rumunii na transfer sowieckich odrzutowców na Ukrainę, a USA zrekompensowały to przekazując bardziej zaawansowane samoloty tym dwóm sojusznikom z NATO” – napisał w mediach społecznościowych kongresmen Brad Sherman.

Prośba przywódcy Ukrainy spotkała się kilkanaście dni temu z odmową. Czy teraz, w świetle przekazania czołgów, coś może się zmienić?

źródło: Business Insider, 300gospodarka.pl

Zobacz również: