Zełenski

Prezydent Ukrainy nie ma litości dla osób, które nie wypełniają należycie swoich obowiązków względem ojczyzny. Wołodymyr Zełenski właśnie zwolnił dwóch ukraińskich ambasadorów. Dodajmy, że prawdopodobnie to nie koniec zmian w dyplomacji Ukrainy.

Zełenski kazał szukać dyplomatom innej pracy

Prezydent doszedł do wniosku, że ambasadorzy Ukrainy w Gruzji i Maroku niewystarczająco zabiegali o wsparcie dla swojej ojczyzny. Zełenski powiedział wprost, że dyplomaci powinni poszukać sobie innego zajęcia. „Proszę poszukać innej pracy” – zwrócił się do przedstawicieli ukraińskiej dyplomacji.

Przywódca Ukrainy wytłumaczył swoją decyzję. W ocenie Zełenskiego przedstawiciele Ukrainy w Gruzji i Maroku nie zrobili wystarczająco dużo, aby przekonać wspomniane państwa do nałożenia sankcji na Rosję. Póki co nie wiadomo, kto zastąpi odwołanych ambasadorów.

Prawdopodobnie to dopiero początek zwolnień. Mówi się, że prezydent Zełenski nie poprzestanie na tych dwóch dymisjach. Podobno zagrożeni powinni się czuć przedstawiciele Ukrainy w czterech regionach świata. Mowa o Azji Południowo-Wschodniej, Afryce, Ameryce Łacińskiej i Bliskim Wschodzie. Uważać powinni także attaché wojskowi Ukrainy.

Dodajmy, iż Zełenski nie powiedział wprost, jakie dokładnie cele powinni zrealizować pozostali dyplomaci. Jednocześnie zaznaczył, iż niektórzy z nich już zostali upomniani przez niego.

Ukraiński przywódca oczekuje wymiernych efektów

Warto zwrócić uwagę, iż Wołodymyr Zełenski wiele razy podkreślał, iż przywiązuje ogromną wagę do dyplomacji. Prezydent często zaznaczał, iż to „jeden z kluczowych frontów” w walce z Rosją.

Co ciekawe, prezydent nie wymaga tylko od innych. Sam również podejmuje działania na rzecz Ukrainy. Chodzi chociażby o regularnych wystąpieniach Zełenskiego w zagranicznych parlamentach.

Dopiero co wczoraj tj. 31 marca przemawiał do deputowanych w Niderlandach. Wcześniej miał możliwość wygłosić swoje orędzie m.in. w Polsce, czy Niemczech. Wołodymyr Zełenski wystąpił także na szczycie Rady Europejskiej.

Wcześniej prezydent wyrzucił z armii Ukrainy dwóch generałów

Co ciekawe, głowa państwa dokonała zwolnień również w ukraińskim wojsku. Prezydent pozbył się z armii dwóch skompromitowanych generałów. „Dzisiaj zapadła kolejna decyzja w sprawie antybohaterów – teraz nie mam czasu zajmować się wszystkimi zdrajcami, ale stopniowo wszyscy będą ukarani” – powiedział. „Ci wysocy rangą żołnierze, którym nie wolno było wybierać, gdzie jest ich ojczyzna, którzy złamali wojskową przysięgę wierności narodowi ukraińskiemu złożoną w celu ochrony naszego państwa, jego wolności, niepodległości, z pewnością zostaną pozbawieni wyższych stopni wojskowych” – dodał Zełenski.

źródło: goniec.pl, fakt.pl

Zobacz również: