Ukraina

Minister spraw zagranicznych Ukrainy w bardzo gorzkich słowach wypowiedział się o postawie sojuszników swojego kraju. Dmytro Kułeba nie kryje rozczarowania podejściem niektórych członków Unii Europejskiej. 

Trwa wizyta szfa MSZ Ukrainy w Polsce

Dmytro Kułeba od środy 30 marca gości w naszym kraju. Bliski wspólpracownik prezydenta Zełenskiego spotkal się z najważniejszymi osobami w naszym państwie. Mowa o premierze Mateuszu Morawieckim oraz marszałkach Sejmu i Senatu – Elżbiecie Witek i Tomaszu Grodzkim.

Z kolei w dniu dzisiejszym, czyli w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy rozmawiał z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Na temat tego spotkania wypowiedział się jeden z jego uczestników – wiceszef polskiego MSZ. „Tematem rozmów było dalsze wsparcie Ukrainy zarówno poprzez działania dyplomatyczne, jak i wsparcie humanitarne. To były dobre rozmowy” – przekazał Maricn Przydacz.

Zastępca szefa resortu spraw zagranicznych podkreślił, iż to już kolejna wizyta Dmytro Kułeby w Polsce w ciągu ostatnich dni. „To pokazuje, jak żywotny jest ten dialog, ale też pokazuje, że Warszawa jest miejscem intensywnego dialogu dyplomatycznego” – zaznaczył Przydacz.

W trakcie pobytu w naszym kraju ukraiński minister MSZ pokusił się o ocenę postawy Węgier wobec wojny na Ukrainie. Trzeba przyznać, że Kułeba użył dość mocnych słów. „Widzimy niektórych sojuszników, którzy otwarcie odrzucają idee nie tylko sprzedawania, czy przekazywania nam broni, ale nawet zezwolenia na tranzyt takiej broni przez swoje terytorium. Takim krajem są np. Węgry. Ich stanowisko jest wbrew nie tylko interesowi Ukrainy, ale i całej Europy Środkowej. Jest to bardzo niepokojące, jestem głęboko rozczarowany” – powiedział dyplomata.

Dmytro Kułeba podkreślił, iż pośród niektórych krajów można zaobserwować pewną niepokojącą tendencję. „Wyczuwam pewne zmęczenie sankcjami niektórych krajów Europy, ale Polska nie jest jednym z nich. Polska jest na czele państw, które chcą zwiększać sankcje” – zaznaczył minister.

„Przybyłem tu z bardzo konkretnym zadaniem od mojego prezydenta: omówiliśmy z przedstawicielami polskiego rządu co jeszcze można zrobić, aby wygrać z Rosją” – podsumował swoja wizytę szef MSZ Ukrainy.

źródło: onet.pl, TVN24

Zobacz również: