Rosja Władimir Putin

Rosja zdecydowanie zareagowała na deczyje podejmowane przez polski rząd. Można wręcz powiedzieć, że wzięła odwet na Polsce. Teraz polscy dyplomaci, którzy znajdują się na terenie Federacji Rosyjskiej, znaleźli się w trudnej sytuacji.

Blokada kont bankowych ambasady Polski w Moskwie

Rosyjskie władze podjęły decyzję, która bardzo utrudni życie dyplomatom z Polski. „Rosja zablokowała konta polskiej ambasady w Moskwie” – przekazał za pośrednictwem rosyjskich mediów ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew.

Rosyjski dyplomata nie krył, iż do zablokowania kont doszło w ramach odwetu. „Zainicjowała to strona polska i od niej zależy, czy jest zainteresowana tym, żeby ambasada rosyjska w Polsce i nieuchronnie polska w Moskwie zaprzestają działalności” – zaznaczył Andriejew.

Dodajmy, że ambasadorowi chodzi o kroki podjęte przez Polskę względem ambasady Rosji. Polskie władze zdecydowały o zablokowaniu kont kierowanej przez Andriejewa placówki w Warszawie. Jako powód tak stanowczego działania podano podejrzenie finansowania „działalności terrorystycznej” przez rosyjskich dyplomatów. Co ciekawe, informację na ten temat potwierdził w trakcie konferencji prasowej sam premier Mateusz Morawiecki.

Warto podkreślić, iż decyzja o blokadzie kont ambasady Rosji została podjęta w tym samym czasie, co ta o wyrzuceniu z Polski 45 rosyjskich dyplomatów. Już wtedy rosyjski ambasador ostrzegł, że Rosja ma prawo „do własnej decyzji w sprawie kroków odwetowych”.

Rzecznik MSZ wyjaśniał wtedy, że aktualny stan stosunków polsko-rosyjskich nie wymaga utrzymywania tak licznego personelu dyplomatycznego w naszym państwie.

„Nielegalna działalność tych dyplomatów może także stwarzać zagrożenie dla tych ludzi, którzy opuścili swój kraj, uciekając przed wojną, a u nas znaleźli ochronę. Przyczyną podjęcia tej decyzji było prowadzenie przez pracowników placówki rosyjskiej działalności niezgodnej z polskim prawem i naruszającej normy konwencji wiedeńskiej, czyli działalności niezgodnej ze statusem dyplomatów” – dodał Łukasz Jasina.

Niestety, najnowsza decyzja rosyjskich władz może mieć poważne konsekwencje dla polskiej placówki w Rosji. Polscy dyplomaci znajdujący się w Federacji Rosyjskiej mogą mieć spory problem. Chodzi o opłacenie bieżących rachunków za prąd i gaz, wypłatę pensji czy zakup paliwa do samochodów. Po prostu, tych czynności nie da się zrobić w sytuacji zablokowania kont naszej ambasady.

źródło: onet.pl, TVN24

Zobacz również: