Rosja

Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych poinformował, iż polskie służby zatrzymały osobę, która szpiegowała na rzecz Federacji Rosyjskiej. Mężczyzna pracował w jednym z polskich urzędów. Odpowiednie służby przystąpiły już do działania. Oto szczegółowe ustalenia w sprawie.

Podejrzany o szpiegostwo został tymczasowo aresztowany

Stanisław Żaryn poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż polskie służby zatrzymały osobę podejrzaną o szpiegostwo na rzecz Rosji. Funkcjonariusze ABW zatrzymali podejrzanego w ubiegły czwartek 17 marca.

Warto zaznaczyć, iż mężczyzna to pracownik jednego z warszawskich Urzędów Stanu Cywilnego. Media donoszą, iż człowiek ten kopiował i przekazywał Rosjanom dokumenty dotyczące Polaków i cudzoziemców przebywających w Polsce.

Dokładnie rzecz biorąc podejrzany pracował w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Według dziennikarzy, mężczyzna sprawdzał konkretnych obywateli, którzy figurują w systemie stanu cywilnego. Redaktorzy twierdzą, że szpieg utrzymywał „bardzo intensywne” kontakty z rosyjskimi funkcjonariuszami, a kopiowane przez niego materiały były cenne w kontekście operacyjnym.

Dodajmy, iż śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Krajowa, a konkretnie jej mazowiecki oddział. Do działania przystąpiła także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czyli popularne ABW.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Chodzi o prowadzenie działalności na rzecz obcego wywiadu. W tym przypadku chodzi o Rosję. Szpieg został tymczasowo aresztowany.

Powyższy temat skomentowała również strona rządowa. W oficjalnym komunikacie przeczytamy, że mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Miał działać na rzecz Rosji, korzystając ze statusu dziennikarskiego.

Warto podkreślić, iż to już kolejna osoba oskarżona o szpiegostwo. Pod koniec lutego tego roku ABW na polecenie Prokuratury Krajowej aresztowała innego mężczyznę. Był nim obywatel Hiszpanii, któremu zarzucono szpiegowanie na rzecz Federacji Rosyjskiej.

źródło: goniec.pl, RMF FM

Zobacz również: