nie żyje

Sytuacja w ukraińskich miastach i wsiach wskazuje jednoznacznie, że Putin wydał rozkaz strzelania do cywilów. Niestety, dzisiejszy dzień również obfitował w tragiczne wiadomości z Ukrainy. W jednej z miejscowości, na skutek rosyjskiego ostrzału, zginęło zaledwie dwuletnie dziecko.

Rosjanie terroryzują zwykłych mieszkańców Ukrainy

Niewątpliwie Rosja przyjęła strategię terroryzowania ludności cywilnej w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze regularnie uderzają w cele, które nie mają nic wspólnego z infrastrukturą wojskową. Bomby spadają na osiedla mieszkalne, szkoły, szpitale i budynki, w których ukrywają się cywile. W wyniku jednego z takich ostrzałów śmierć poniosło dwuletnie dziecko.

Tragedia rozegrała się w obwodzie kijowskim. „Dwuletnie dziecko zginęło, a cztery osoby zostały ranne w rosyjskim ostrzale miejscowości Nowi Petriwci w obwodzie kijowskim” – przekazała ukraińska policja. „W czwartek okupanci ostrzelali z ciężkiej artylerii budynki mieszkalne w rejonie wyszogrodzkim” – dodały służby. Rosjanie zniszczyli blok, natomiast sąsiednie budynki mieszkalne zostały uszkodzone.

Do równie karygodnego ataku doszło w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim. Rosjanie zaatakowali tam schronisko dla matek z dziećmi. „Rosyjskie bestie ponownie zaatakowały dzieci. W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim okupanci ostrzelali przytułek dla matek z dziećmi. Mieszkańcy i pracownicy instytucji są bezpieczni. Wiele matek i dzieci ukrywało się przed ostrzałem wroga w tym miejscu. Rosja również tam ich dopadła” – przekazał dramatyczne wieści Serhij Hajdaj, szef administracji obwodu ługańskiego. „W obwodzie ługańskim nie ma już bezpiecznych miejsc” – dodały lokalne władze.

Kolejny brutalny atak wydarzył się w Mariupolu. „Rosjanie otworzyli ogień podczas akcji ratunkowej. Próbując wyciągnąć obywateli z gruzów teatru w Mariupolu, ukraińscy funkcjonariusze trafili pod ostrzał wroga” – podała Rada Najwyższa Ukrainy.

Oczywiście ataki na ukraińskich cywilów nie umknęły uwadze środowiska międzynarodowego. Stanowczo potępił je m.in. szef amerykańskiej dyplomacji. „Rosja nasiliła bombardowania. Celowe uderzanie w cywilów to zbrodnia wojenna, ciężko wyciągnąć inny wniosek” – przyznał Antony Blinken, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych.

źródło: Radio Zet, media

Zobacz również: