Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Duda obawia się, że przywódca Rosji jest w tej chwili zdolny do wszystkiego. Głowa państwa uważa, iż Władimir Putin znalazł się w trudnej sytuacji i dlatego możliwy jest każdy scenariusz.

Andrzej Duda mówi o tym, co powinno zrobić NATO

Prezydent Duda udzielił wywiadu stacji BBC. Polski przywódca wyraził obawę, iż prezydent Rosji Władimir Putin znalazł się w takiej sytuacji, że może być skłonny zrobić wszystko, włącznie z  do użyciem broni chemicznej.

„Jest to coś, czego świat nie widział na taką skalę od czasów II wojny światowej. Jeśli pytacie mnie, czy Putin może użyć broni chemicznej, to myślę, że Putin może w tej chwili użyć wszystkiego, zwłaszcza gdy jest w tak trudnej sytuacji. Politycznie już przegrał tę wojnę, a militarnie jej nie wygrywa” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent Polski zwrócił uwagę, iż wykorzystanie przez Putina broni chemicznej czy innej broni masowego rażenia, zmusi NATO do pojęcia kroków. „Oczywiście, wszyscy mają nadzieję, że nie odważy się tego zrobić. Ani użyć broni chemicznej, ani biologicznej, ani żadnej formy broni nuklearnej. Ale jeśli użyje broni masowego rażenia, to będzie to zmiana biegu wydarzeń. Na pewno (NATO) musiałoby usiąść do stołu i poważnie zastanowić się, co zrobić, bo wtedy sytuacja staje się niebezpieczna nie tylko dla Europy, nie tylko dla naszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale i dla całego świata” – powiedział Duda.

Dodajmy, iż podczas wywiadu prezydent RP odniósł się do kwestii przekazania polskich MiG-ów 29 Ukrainie. Duda podkreślił, że Polska nie może podejmować żadnych decyzji bez konsultacji z NATO, którego jest członkiem. Przekazanie maszyn bojowych bez zgody NATO wpłynęłoby na bezpieczeństwo całego sojuszu.

Andrzej Duda zabrał głos także w sprawie obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną do innych państw. Prezydent zauważył, iż obecnie mamy największy kryzys uchodźczy w Europie od czasu II wojny światowej. Głowa państwa podkreśliła, iż nawet 2,5 mln osób może trafić do Polski.

źródło: Fakt, BBC

Zobacz również: