Aleksander Łukaszenka Białoruś

Czy Aleksander Łukaszenka zostawi bez pomocy Władimira Putina? Do tej pory białoruski prezydent dzielnie wspierał rosyjskiego przywódcę. Jednak zdaniem doradcy ukraińskiego MSW niebawem właśnie tak się stanie.

Łukaszenka wie, że może starcić stanowisko prezydenta Białorusi

Jak dobrze wiemy, z obszaru Białorusi były wystrzeliwane rakiety, które niszczyły zarówno cele wojskowe, jak i cywilne, które znajdowały się na terenie Ukrainy. Od kilku dni głośno mówi się również o ewentualnym udziale wojsk Łukaszenki w działaniach wojennych na Ukrainie. W tym miejscu sprawy zaczynają się jednak komplikować.

Białoruski dyktator jak na razie wstrzymuje się z wysłaniem swoich wojsk na Ukrainę. Według doradcy ukraińskiego MSW istnieje prawdopodobieństwo, że Łukaszenka w ogóle nie wesprze Putina. „Gdyby to zrobił, to jego czas na stanowisku prezydenta byłby tym samym zakończony” – stwierdził Wadym Denysenko. Czyżby nadszedł koniec „przyjaźni” między dwoma reżimami?

„Myślę, że Łukaszenka zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w najbliższej przyszłości nie doszło do inwazji naziemnej z Białorusi” – tłumaczył doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych. Denysenko uważa, że białoruski dyktator bardzo boi się inicjowania tego typu działań wojennych. Dlaczego?

Doradca zasugerował, iż otwarty atak Białorusi na Ukrainę oznaczałby dla Łukaszenki ogromne straty w ludziach. To z kolei mogłoby skończyć się utratą władzy przez dyktatora. „Białoruś ma małą armię, liczącą tylko 40 tys. ludzi. Według różnych szacunków gotowych do walki jest 5-8 tys., maksymalnie 10 tys. Wrzucenie tej armii tutaj teraz, w takich warunkach, oznacza kilka tysięcy trumien. Ludność Białorusi jest kategorycznie przeciwna takim awanturom” – zaznaczył Denysenko.

Przypomnijmy, że w miniony piątek ukraińskie media oraz instytucje rządowe alarmowały, że właśnie tego dnia białoruskie wojsko przyłączy się do wojny. Na szczęście prognozy te nie potwierdziły się.

Trzeba jednak podkreślić, że wg strony ukraińskiej nadal istnieje takie ryzyko. „Dowództwo wojskowe Republiki Białoruś podejmuje działania na rzecz wzmocnienia ochrony granicy z Ukrainą. Pozostaje możliwość bezpośredniego udziału sił zbrojnych Republiki Białoruś w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Rosji” – oświadczył sztab generalny ukraińskiego wojska.

źródło: se.pl

Zobacz również: