Chiny na temat Rosji i Ukrainy

Minister Spraw Zagranicznych Chin zabrał głos w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Słowa Wang Yi świadczą o tym, że chińskie władze nie mają zamiaru potępić działań Rosji.

Chiny mówią o przyjaźni z Rosją. Porównują ją do skały

Słowa chińskiego szefa MSZ raczej nie zaskoczyły opinii publicznej. Rząd w Pekinie nadal nie potępia rosyjskiego ataku na Ukrainę. Mało tego, Chińczycy podkreślają, że stosunki między krajami są ciągle mocne. „Przyjaźń Chin z Rosją jest solidna jak skała, a perspektywy współpracy są bardzo szerokie. Współpraca między dwoma krajami przynosi korzyści i dobrobyt dwóm narodom” – oświadczył Wang Yi.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciel MSZ Chin zaapelował do stron konfliktu o podjęcie dialogu oraz do „szanowania i ochrony suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów”. „Musimy uwzględnić uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa zaangażowanych stron” – dodał. Zdaniem dyplomaty Rosja i Ukraina nie mogą zapominać o „długoterminowym pokoju i stabilności regionu”. Poza tym, zasugerował, iż oba państwa powinny „wprowadzić skuteczną i zrównoważoną europejską architekturę bezpieczeństwa”.

Warto zaznaczyć, iż szef MSZ oświadczył, że jego kraj jest gotowy, aby wesprzeć rozmowy w sprawie ustabilizowania napiętej sytuacji. „Chiny są gotowe nadal odgrywać konstruktywną rolę w ułatwianiu dialogu na rzecz pokoju i współpracować ze społecznością międzynarodową w celu przeprowadzenia niezbędnej mediacji” – podkreślił Azjata.

Minister Spraw Zagranicznych Chin przedstawił sześć propozycji, które zdaniem chińskich władz mogą pomóc w zażegnaniu kryzysów humanitarnych w Ukrainie. „Działania humanitarne muszą być prowadzone w zgodzie z zasadą neutralności i bezstronności, nie mogą być upolityczniane” – wyjaśnił jedno z postulowanych rozwiązań Wang Yi.

Chiny chcą, aby zwrócić szczególną uwagę na uchodźców, ochronę ludności cywilnej, a także zapewnienie szerokiego dostępu do pomocy humanitarnej. Poza tym, Państwo Środka postuluje, aby wziąć pod uwagę również kwestię zapewnienia bezpieczeństwa obcokrajowcom, którzy przebywają na terytorium Ukrainy, a także pomóc im w ich powrocie do swoich ojczyzn. Istotnym aspektem ma być także wspieranie przewodniej roli ONZ w niesieniu pomocy humanitarnej.

źródło: onet.pl

Zobacz również: