Zełenski

Tym razem nie orędzie, ale nagranie z telefonu komórkowego, na którym widzimy Wołodymyra Zełenskiego pojawiło się w internecie. Ukraiński prezydent ponowił swoją prośbę do zachodu. Padło wiele mocnych, żołnierskich słów. 

Czy prezydent Ukrainy doczeka się wsparcia, jakiego oczekuje? Wołodymyr Zełenski znów apeluje

Rosjanie zbombardowali i zniszczyli kolejne lotnisko na Ukrainie, znacznie ograniczając możliwości obrony powietrza przez Ukrainę. Mowa o lotnisku w Winnicy, które zostało niemalże zrównane z ziemią. W odpowiedzi na ten atak, odezwę wystosował Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy kolejny raz zaapelował o pomoc do krajów zachodu.

„Właśnie zostałem poinformowany o ataku rakietowym na Winnicę. Osiem pocisków przeciwko naszemu miastu, przeciwko naszej miłej, pokojowej Winnicy, która nigdy nie zagrażała Rosji. Brutalny, cyniczny atak rakietowy. Lotnisko jest całkowicie zniszczone. Nadal niszczą naszą infrastrukturę, nasze życie, które zbudowały pokolenia Ukraińców.” – mówi na nagraniu Wołodymyr Zełenski. Po chwili kolejny raz, w żołnierskich słowach zwraca się do przywódzców innych państw.

Cały czas prosimy o humanitarną przestrzeń powietrzną, bez rakiet. Jesteśmy ludźmi, to wasz obowiązek, chronić ludzi. Jeżeli nie dacie nam samolotów, byśmy sami siebie chronili, to znaczy, że wy tego chcecie. To odpowiedzialność polityków zachodu.” – słyszymy w ostrej wypowiedzi prezydenta Ukrainy.

Nagranie wideo możecie zobaczyć poniżej.

Tymczasem z informacji przekazywanych przez media wynika, że Stany Zjednoczone wciąż sondują możliwość przekazania polskich samolotów dla Ukrainy, a w zamian wysłania do naszego kraju nowocześniejszego sprzętu. „Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty.” – przekazał sekretarz stanu USA, Antony Blinken.

Nie wiadomo jednak, co z tego wyjdzie, bowiem w ostatnim czasie Jens Stoltenberg wyraźnie tłumaczył, że żadne samoloty NATO nie będą brać czynnego udziału w wojnie na Ukrainie.

Zobacz również: