atak

Jesteśmy już po spotkaniu przedstawicieli Rosji oraz Ukrainy, które miało doprowadzić do zawieszenia broni. Nie udało się go osiągnąć, ale zarówno rosyjska, jak i ukraińska strona umówiły się na kolejną turę rozmów. Tymczasem Emmanuel Macron zadzwonił do Władimira Putina. Prezydent Francji rozmawiał z Prezydentem Rosji około półtorej godziny. Przedstawiono żądania.

Macron próbował wpłynąć na Putina. Nic z tego nie wyszło

Jak informują media, rozmowa telefoniczna zainicjowana została przez Prezydenta Francji. Co ciekawe, pozostaje on jedynym przywódcą europejskim, który ma najczęstszy kontakt telefoniczny z Putinem. Śmiało więc można go określić pośrednikiem, pomiędzy Zachodem, a Rosją. Niestety, ale z rozmów z Putinem póki co niewiele wynika. Mamy kolejne tego potwierdzenie.

Władimir Putin miał poinformować Emmanuela Macrona, że Kreml ani myśli cofać się w swoich żądaniach. Rosja chce uznania aneksji Krymu oraz demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy, a ponadto neutralnego statusu Ukrainy.

Komentatorzy są zgodni, że to absurdalne żądania i ani Zachód, ani tymbardziej waleczna o swoje terytorium i niepodległość Ukraina nie przystanie na taką retorykę Władimira Putina.

Okazuje się, że nie tylko Putin przedstawił swoje żądania Macronowi, ale nastąpiło to też w drugą stronę. Prezydent Francji zażądał od Putina trzech kluczowych rzeczy, które mają załagodzić wojnę na Ukrainie.

Mowa o powstrzymaniu się Rosji od ataków na cywilów i ich domy, ochronę infrastruktury cywilnej oraz zabezpieczenie otwartych dróg. Tomasz Terlikowski kpi, że żądania są oderwane od rzeczywistości w odniesieniu do polityki, kreowanej przez Władimira Putina.

Tymczasem media informują, że dojdzie do kolejnego spotkania, pomiędzy Rosją, a Ukrainą. Tym razem ma odbyć się ono na granicy polsko-białoruskiej. Pierwsza tura rozmów nie przyniosła kompromisu, ale zarówno w komunikatach przekazywanych przez Ukrainę, jak i Rosję widać promyczek nadziei.

Wielu jednak wątpi w porozumienie. Zwłaszcza, że Wołodymyr Zełenski nie wygląda na skłonnego zaufać Rosjanom. Właśnie podpisał wniosek o natychmiastowe wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej. Zachód póki co nie odpowiedział na tę prośbę.

  1. Przechwycili telefon rosyjskiego żołnierza. Przerażające wiadomości sms
  2. Putin ma nowy plan? Kluczowe może być odcięcie granicy z Polską

Zobacz również: