wybuch gazu

Najnowsze wieści napawają umiarkowanym optymizmem. Wygląda na to, iż Ukraina przeszła do kontrataku. Z kolei, Zachód rozważa dozbrojenie ukraińskiego wojska. Chodzi o amunicję i sprzęt defensywny. Jednocześnie NATO i USA podkreślają, że nie wyślą swoich żołnierzy na teren działań wojennych. 

Władimir Putin się przeliczy? Ukraina zaczyna przechodzić do kontrataku

Najnowsze wiadomości mówią o tym, iż kraj Wołodymyra Zełenskiego przystąpił do kontrataku. Ukraińskie wojsko próbuje odzyskać kontrolę nad częściami kraju zajętymi przez uprzednio przez Rosję.

Początkowo siły agresora dokonały uderzenia powietrzno-desantowego na lotnisko Hostomel, znajdujace się 25 km od Kijowa. Ostatecznie Rosjanie przejęli kontrolę nad wspomnainym portem lotniczym.

Jednak najnowsze doniesienia mówią o tym, że Ukraińcy próbują z powrotem przejąć lotnisko. Wg ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 3 wrogie śmigłowce w pobliżu portu Hostomel. Przedstawiciele MON twierdzą, iż są bardzo blisko odbicia portu.

Jeszcze kilka godzin temu znane agencje prasowe poinformowały o tym, iż ukraińskie władze stały się celem ataku cybernetycznego. Nie działały strony internetowe banków oraz kilku ministerstw.

Obecnie to Ukraińcy zdecydowali się na podobny krok i przypuścili cyberatak na rosyjskie strony rządowe. Prawdopodobnie Wołodymyr Zełenski chce w ten sposób zakłócić komunikację między wojskami agresora.

https://twitter.com/WarNewsPL1/status/1496874583869251584

Czy Zachód nałoży zdecydowane sankcje i powstrzyma Rosję?

Państwa Zachodu otwarcie mówią o nałożeniu sankcji na Rosję. Pytanie jakiego kalibru będą to kary i czy Władimir Putin się ich przestraszy. Niewątpliwie sporym ciosem dla rosyjskich rynków finansowych, systemu bankowego i prywatnych firm byłoby odcięcie ich od systemu bankowego SWIFT. Konsekwencje tego typu sankcji odczuliby też zwykli Rosjanie, a przede wszystkim wielkie koncerny. 

https://twitter.com/WBC241/status/1496883543024226304

Brytyjscy politycy apelują do premiera Johnsona o dozbrojenie Ukrainy

Od samego początku inwazji zdecydowanym tonem wypowiadał się premier Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, brytyjscy politycy wystosowali do Borisa Johnsona o dozbrojenie sił ukraińskich. Zdaniem Brtyjczyków to może okazać się kluczowym elementem w walce z wrogiem.„Dajmy Ukrainie broń, której potrzebuje” – powiedział szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Tom Tugendhat.

Zobacz również: